Андор не изгледа како Војна на ѕвездите и тоа е одлична вест за иднината на франшизата.

Андор не изгледа како Војна на ѕвездите и тоа е одлична вест за иднината на франшизата.

Во нашата галаксија има приближно 100 милијарди ѕвезди. Со оглед на тоа што во Star Wars има доволно чувствителни форми на живот за да се пополнат неколку милиони вселенски крстосувачи, веројатно е безбедно да се претпостави дека слични бројки постојат во аголот на ...
Optus го потврдува прекршувањето на податоците на клиентите, вели дека податоците за пасошот може да бидат засегнати

Optus го потврдува прекршувањето на податоците на клиентите, вели дека податоците за пасошот може да бидат засегнати

Optus, еден од најголемите австралиски даватели на телекомуникациски услуги, претрпе прекршување на податоците, при што беа откриени чувствителни информации за клиентите, потврди компанијата. Во официјалното соопштение, Optus рече дека по сајбер нападот, имала ...
Преглед на Vaporesso vapers

Преглед на Vaporesso vapers

Навистина е возбудливо да се има електронска цигара за прв пат, бидејќи е прилично пријатно чувство. Реалноста е дека ваперите се родени за да им го направат животот многу попријатен на оние кои го сфаќаат ова како хоби: секогаш подготвени со ...
Касетите од 100 ТБ се натпреваруваат со лента, хард дискови и ДНК за доминација во архивирањето податоци

Касетите од 100 ТБ се натпреваруваат со лента, хард дискови и ДНК за доминација во архивирањето податоци

Додека складирањето облак останува највидливиот дел од складирањето на потрошувачите во технолошкиот екосистем, делот што бара најголем капацитет останува скриен. Архивирање и долгорочно складирање на податоци од...
Овие лажни веб-локации на Zoom сакаат да ве измамат да преземате малициозен софтвер

Овие лажни веб-локации на Zoom сакаат да ве измамат да преземате малициозен софтвер

Ако сакате да ја преземете платформата за видео конференции Zoom (Се отвора во нов таб), проверете ја двапати интернет адресата од која ја преземате бидејќи има многу лажни веб-локации кои шират типови на вируси и малициозен софтвер.
Овој опасен шпионски софтвер за Android може да влијае на милиони уреди

Овој опасен шпионски софтвер за Android може да влијае на милиони уреди

Откриена е ажурирана верзија на шпионскиот софтвер Banker Android (се отвора во нов таб), кој ги краде банкарските податоци на жртвата, а можеби дури и пари во некои случаи. Според истражувачите за сајбер безбедност на Мајкрософт (се отвора во...
Новиот уред на Garmin ја користи функцијата за паметен часовник што недостасува

Новиот уред на Garmin ја користи функцијата за паметен часовник што недостасува

Најпознат по своите паметни часовници и GPS навигатори, Garmin пробива нови чекори во следењето на здравјето со својот прв паметен монитор за крвен притисок: индексот BPM. Првото нешто што ќе забележите е дека индексот BPM (се отвора во нова ...
Тестот за паѓање на iPhone 14 Pro Max излезе добро како што се очекуваше

Тестот за паѓање на iPhone 14 Pro Max излезе добро како што се очекуваше

iPhone 14 Pro Max на Apple не излезе неповреден на неодамнешниот тест за паѓање против Galaxy S22 Ultra на Samsung и може да испрати нови сопственици на водечките телефони на Apple да купуваат футроли. Важна забелешка овде. Падна тестот на...
Фејсбук го тужеше за наводно шпионирање на корисници преку веб-прелистувач во апликација

Фејсбук го тужеше за наводно шпионирање на корисници преку веб-прелистувач во апликација

Мета е тужена за наводно собирање информации за лична идентификација (PII) од своите корисници на Facebook и Instagram без да им каже. Според тужбата, проблемот лежи во тоа како платформите на компанијата Фејсбук и Инстаграм се справуваат со ...
Подкаст: iPhone 14 Pro: Купете не?

Подкаст: iPhone 14 Pro: Купете не?

Домаќините Кен Мингис и Мајкл Сајмон разговараат со гостите за најновите трендови и технолошки вести. аудио » ширина=»100%» висина=»200″ frameborder=»не» scrolling=»не»> div { ширина: 100%; високо: 100%; транзиција: лесно на секои 0.5 секунди; } ]]> На...
Mozilla вели дека Apple, Google и Microsoft ги принудуваат корисниците да користат стандардни веб-прелистувачи

Mozilla вели дека Apple, Google и Microsoft ги принудуваат корисниците да користат стандардни веб-прелистувачи

Mozilla, непрофитниот сопственик на прелистувачот Firefox, ги обвини Google, Microsoft и Apple дека „се претпочитаат еден со друг“ и вршат притисок врз потрошувачите да ги користат нивните сопствени прелистувачи.
Новото ажурирање на Amazon Kindle ќе го промени начинот на читање е-книги, а виновен е TikTok

Новото ажурирање на Amazon Kindle ќе го промени начинот на читање е-книги, а виновен е TikTok

Ако внимателно не ги следите вестите на Amazon Kindle или трошите премногу време на BookTok, заедницата фокусирана на читање на TikTok, можеби не сте свесни за тековната драма околу враќањето на е-книгите. Но, сега тоа доведе до ...
Протекувањето на водечкиот репер на Intel Raptor Lake покажува многу брз процесор

Протекувањето на водечкиот репер на Intel Raptor Lake покажува многу брз процесор

Водечкиот процесор од следната генерација на Интел беше забележан во протечена репер, со чипот Raptor Lake кој покажува добра брзина. Core i9-13900K беше прикажан во PassMark, бидејќи Tum_Apisak ни го привлече вниманието на Твитер (со љубезност од VideoCardz ...
Сметките на GitHub се украдени од лажни CircleCI сметки

Сметките на GitHub се украдени од лажни CircleCI сметки

Сајбер-криминалците се претставуваат како (се отвора во нов таб) CircleCI за да се обидат да ги украдат сметките на GitHub, потврдија двете компании. Според двете компании, криминалците во моментов дистрибуираат фишинг-мејл, ...
Jamf сака да ги направи примероците на AWS EC2 побезбедни од кога било

Jamf сака да ги направи примероците на AWS EC2 побезбедни од кога било

Платформата за управување со уреди на Apple, Jamf, започна соработка со Amazon Web Services (AWS) за која вели дека ќе им помогне на корисниците да управуваат со примерите на Amazon Elastic Compute Cloud (EC2) и да добијат дополнителен слој на... .
Продажба на Prime Early Access: протечени датуми за настанот Prime Day 2 на Amazon

Продажба на Prime Early Access: протечени датуми за настанот Prime Day 2 на Amazon

Слушнавме многу гласини во последниве месеци за можно повторување на Amazon Prime Day подоцна оваа година. И сега се чини дека тие гласини се барем делумно вистинити според новата страница на Амазон која упатува на рана продажба на Prime Early...
Телевизиското шоу Адамс во среда на Нетфликс доби изненадувачки датум на објавување по Ноќта на вештерките

Телевизиското шоу Адамс во среда на Нетфликс доби изненадувачки датум на објавување по Ноќта на вештерките

Нетфликс го објави датумот на објавување во среда на неговото оживување на саканата комедија-хорор франшиза Семејството Адамс. Но, обожавателите кои се надеваат на пристигнување пред Ноќта на вештерките треба да се подготват да бидат разочарани. Пред следниот...
Извршниот директор на Мајкрософт не сака вработените да бидат шпионирани додека работат од дома

Извршниот директор на Мајкрософт не сака вработените да бидат шпионирани додека работат од дома

Извршниот директор на Мајкрософт, Сатја Надела ги повика компаниите да не го шпионираат нивниот персонал кој работи од дома, и покрај неодамнешниот извештај дека шефовите помалку им веруваат на своите вработени. Извештајот на компанијата вели дека кај 85 отсто од лидерите ...
7 нови филмови и ТВ серии на Netflix, Prime Video, HBO Max и повеќе овој викенд (23 септември)

7 нови филмови и ТВ серии на Netflix, Prime Video, HBO Max и повеќе овој викенд (23 септември)

Спомнавме во минатонеделниот вовед дека House of the Dragon и The Rings of Power доминираат во културниот разговор во моментов, и додека двете серии продолжуваат да го прават тоа додека одиме во октомври, луѓето во Дизни Плус се чувствуваа ...
6 стратегии за намалување на сметката за веб-хостинг

6 стратегии за намалување на сметката за веб-хостинг

Веб-страниците се неопходни за секаков вид бизнис, и ако размислувате да креирате сопствена страница за да го промовирате вашето портфолио или да го развиете вашиот бизнис, може да изгледа донекаде огромно. Не е тајна дека цената на хостинг услугите...
Samsung Galaxy Z Flip 5: што сакаме да видиме

Samsung Galaxy Z Flip 5: што сакаме да видиме

Палетата Samsung Galaxy Z Flip е најпопуларната колекција на телефони што се преклопуваат на планетата и има добра причина: тие комбинираат преклопен облик со пристојни спецификации и релативно прифатлива цена. Се надеваме дека Samsung Galaxy Z Flip 5 ќе продолжи...
Преглед на Dashlane VPN | технолошки радар

Преглед на Dashlane VPN | технолошки радар

Ed – Dashlane го објави своето партнерство со Hotspot Shield за да им понуди на премиум корисниците и членовите на семејството пристап до една од најпопуларните VPN како дел од нивната претплата Dashlane. Имајте предвид дека оваа понуда не е достапна во плановите за бесплатни или основни. Во...
Најновото ажурирање на Мајкрософт се обидува да поправи некои од најдосадните аспекти на хибридното работење

Најновото ажурирање на Мајкрософт се обидува да поправи некои од најдосадните аспекти на хибридното работење

Мајкрософт ги откри резултатите од големата нова студија која ги разгледува проблемите што сè уште не се во ред со работата на хибрид. „Хибридната работа е само работа. Дали ни оди лошо? Извештајот (се отвора во нов таб) се базира на 20,000 луѓе од 11 ...
Грешката на Windows 11 22H2 ги намалува стапките на рамката на графичкиот процесор на Nvidia, а гејмерите не се задоволни

Грешката на Windows 11 22H2 ги намалува стапките на рамката на графичкиот процесор на Nvidia, а гејмерите не се задоволни

Windows 11 22H2 е првото големо ажурирање на најновиот оперативен систем на Мајкрософт и, за жал, се чини дека воведе досадни проблеми, вклучително и слаби перформанси на играта за некои корисници. Како што е соопштено од Windows Latest (се отвора во нова ...
Сподели