Google TV и Android TV се две различни медиумски платформи кои ви дозволуваат да ги проследувате вашите омилени филмови, ТВ емисии, музика итн.

Додека Google разви Android TV за употреба на телевизори, медиа плеери, уреди за стриминг и повеќе, платформата што се појави во многу облици и повторувања од нејзиното лансирање во 2014 година, Google TV во суштина е големо издание, со дополнителни функции и неколку измени во дизајнот.

Android TV и Google TV нудат речиси исти работи, како апликациите за стриминг и интернет прелистување, со неколку клучни разлики, но Кои се тие и која е навистина најдобра за употреба?

Што е Google TV?

Минатата година Google ја објави својата нова платформа за паметни ТВ, позната како Google TV. Google TV е кориснички интерфејс што работи на уреди со Android како паметни телефони, телевизори и најновиот Google Chromecast.

Google TV им овозможува на корисниците пристап до нивните омилени содржини, вклучувајќи Netflix, Disney Plus, Amazon Prime Video, YouTube, Apple TV, HBO Max и многу повеќе. Иако ова може да звучи сосема слично на другите паметни платформи на пазарот, Google TV сака корисниците да имаат полесен и побрз пристап до нивната најгледана и препорачана содржина. Тоа го прави со мешање на целата содржина од секоја услуга за стриминг и ставање во еден интерфејс за да можете да ги пребарувате сите стриминг услуги со еден клик.

На пример, наместо да барате содржина на Netflix во апликацијата Netflix, одете на почетниот екран каде што Google TV ќе ви даде брз и лесен пристап до она што сакате да го гледате без да губите време за пристап до секоја апликација.

Chromecst со ТВ на Google

Овој модел на Chromecast беше првиот стример што го донесе Google TV на пазарот (кредитна слика: Google)

Google TV има многу функции кои не се достапни на Android TV. Добрата работа кај Google TV е тоа што е многу полесна за користење бидејќи не мора да бидете пред екранот за да работи. Можете да додавате филмови или ТВ серии во списокот за гледање преку телефонот, што е одлично за планирање на гледањето пред време.

Google TV има и интелигентен паметен мотор кој ќе предложи содржина во која би можеле да уживате врз основа на вашите претходни навики за гледање. Ова може да биде особено корисно ако сте сериски гејмер кој секогаш бара нови серии за гледање.

Google TV е исто така одличен додаток ако имате деца, бидејќи можете да создадете канал само за нив што ќе прикажува само содржини соодветни на возраста. Родителите може да ја задржат целосната контрола на овој канал со користење на апликацијата Family Link за блокирање апликации, контролирајте кои апликации се користат и поставете ограничувања за гледање и време на спиење.

Ако имате Google Nest, ќе ви се допадне и новиот Google TV систем, бидејќи можете да ја поврзете камерата на Google Nest и да ја гледате активноста на камерата преку телевизорот.

Дополнителните функции на Google TV вклучуваат вградени слајд шоу на Google Photos и можност за контрола на другите паметни домашни уреди, како што е осветлувањето, директно од екранот на вашиот телевизор. Има и поддршка за повеќе кориснички сметки, што е корисно ако вие и вашето домаќинство уживате во различна содржина.

Што е Android TV?

Android TV е оперативен систем Андроид кој Google го дизајнирал за употреба на телевизорите., стриминг уреди, дигитални медиа плеери, па дури и звучни ленти. Android TV е вграден во многу телевизори од брендови како Philips, Sony и Sharp. Тој нуди широк спектар на апликации преку продавницата на Google Play, вклучувајќи Netflix, Disney Channel, Spotify, YouTube и HBO Now. Исто така, има голем број на остварливи канали во живо преку Android TV, вклучувајќи Bloomberg TV, NFL и ABC, како и мноштво апликации за игри.

Андроид ТВ го отстранува нередот, давајќи ви рационално и поедноставно искуство, искуство што е ограничено на она што вашиот ТВ може да го издржи.

Ова значи Google Play Store на телевизорите со Android прикажува само апликации компатибилни со ТВ-платформата, не сите достапни на паметните телефони.

Телевизорите произведени од 2017 година со вклучен Android TV се исто така стандардно интегрирани со Google Assistant. Така, можете едноставно да кажете „OK Google“ за да помогнете во контролата на вашите паметни производи за домот, како и да извршувате задачи за управување со животот, како што е проверка на вашиот календар или додавање во списокот со задачи.

Xiaomi MiTV 4S

Андроид ТВ е прилично популарна паметна ТВ платформа (кредитна слика: Јоаким Евенсон)

Гласовното пребарување, преку функцијата далечински управувач, може да ви заштеди губење време и пишување на она што го барате; Само кажете го името на актерот, филмот или ТВ шоуто што го барате на далечинскиот управувач и Android TV ќе ви го најде.

Android TV можеби постои некое време, но дефинитивно е во чекор со најновите трендови. Ако ви здодеа да се движите низ најновите танцови движења на вашиот телефон, сега ќе ја најдете апликацијата TikTok вградена во паметните телевизори со Android.

Исто така, вклучена е уште една кул функција ако не можете да гледате филм или ТВ шоу без да се запрашате каде сте го виделе актерот претходно. Пребарајте го името на актерот и ќе ги најдете сите наслови во кои тој глуми, заедно со неговата биографија, со што ќе заштедите посета на IMDB.

Корисниците на Android TV треба неодамна да видат ажурирање на неговиот кориснички интерфејс, кој сега има три нови јазичиња, вклучувајќи Home, Discover и Apps кои можат да помогнат да се олесни пронаоѓањето на содржината и да се имитира новата. Chromecast со Google TV, дури и без целосно префрлување на новата платформа.

Каде да добиете Google TV

уреди за Chromecast

(Кредит за слика: Гугл)

Најдобар начин за гледање Google TV е да го купите Chromecast со Google TV. Овој нов Chromecast ја има најновата технологија, вклучувајќи го и 4K видео стриминг и гласовно далечински управувач.

Во однос на цената, чини 49.99 долари / 59.99 евра / 99 австралиски американски долари, што е малку поевтино од Chromecast Ultra, но освен ако не сакате да пренесувате игри, тоа е совршен избор.

Кога станува збор за купување телевизор со вграден Google TV, Sony е единствената опција во моментов. Sony избра да користи Google TV во своите телевизори од високата класа, вклучувајќи го 4K OLED Sony A90J и LCD шампионот Sony X95J.

Каде да добиете Android TV

Sony A8 OLED

(Кредит за слика: Сони)

Android TV може да се најде на многу паметни телевизори Philips, Sharp, Toshiba и Sony се само некои од производителите кои стандардно ја вклучуваат оваа функционалност. Можете да го најдете и во стриминг видео плеери, како Nvidia Shield TV Pro.

Минатогодишниот Sony A8H OLED сè уште е еден од најдобрите телевизори и еден со платформата Android TV. Овој телевизор нуди неверојатни перформанси на слика во комбинација со моќен звучен систем, што го прави совршен избор за секој ентузијаст за домашно кино. Во однос на цената, моделот од 55 инчи чини 1,899 долари / 1,799 евра, додека поголемата големина од 65 инчи чини 2,799 долари / 2,799 евра.

Како се споредуваат Google TV и Android TV, и што е подобро?

Така, на прв поглед, може да изгледа дека Google TV е само ажурирање на Android TV што носи ново име, нов кориснички интерфејс и нови функции. функции, повеќе ребрендирање отколку револуција, и нема да згрешите. Но Само затоа што Google TV сега е на сцената не значи дека Android TV го нема.

Главната разлика помеѓу двете е тоа што Google TV се фокусира на интеракцијата со корисникот и дотерувањето на содржината, така што наоѓањето на она што сакате да го гледате е едноставно и елегантно.. Google TV нуди и листа за следење што ви овозможува лесно да означите содржина од различни апликации за да ја гледате подоцна. Можете да го направите ова од кој било уред што ви овозможува да се најавите на вашата сметка на Google, за да можете да се најавите, без разлика дали е тоа на вашиот телефон или на вашиот лаптоп.

Сепак, од 2021 година, мМногу производители на телевизори со Android TV ќе се префрлат на Google TV како главен интерфејс. Дополнително, може да пристапите и до Google TV преку стриминг медиумски уреди како Google Chromecast, поради што ја прикажуваме страната на Google TV како примарна опција.

Освен ако не планирате да го надградите вашиот телевизор, веројатно не треба да се грижите премногу за да го направите прекинувачот. Освен ако, се разбира, вашиот Андроид ТВ делува малку бавно, во тој случај можеби е поевтино да купите нов Chromecast со Google TV наместо нов ТВ екран.