Една минута преглед

[aawp box=»B09N3VY4TD»]

Нинџа нуди некои од најдобрите алтернативи за инстант тенџере на пазарот И иако го лансираше својот прв мултиварк со можности за пржење на воздух до 2018 година, Ninja продолжи да иновира и сега нуди нов дизајн кој е попрактичен од кога било.

SmartLid Ninja Foodi Max 15 in 1 Multicooker е познат како Ninja Foodi 14 in 18 Quart. Smart XL шпорет под притисок Фризер на пареа со паметен капак во САД. Верзиите за Обединетото Кралство и САД малку се разликуваат во однос на понудените функции, но во најголем дел тие се исти.

Една од најзабележителните нови функции е SmartLid кој доаѓа со вграден термометар кој ви овозможува да ја следите температурата на месото и рибата и да ја прилагодите за автоматски да дава резултати кои се движат од ретко до добро направено.

Британскиот модел има 15 функции, додека американскиот модел има 14 и двата модели нудат типични кулинарски опции како готвење под притисок, бавно готвење и готвење на пареа, како и пржење и готвење на воздух. Сепак, за прв пат постои и опција за комбинирање на парење и кафеава за крцкава храна која останува сочна одвнатре.

Ninja Foodi SmartLid 15-во-1 Multicooker со сите состојки подготвени полека да се готви чили пиперка

(Кредит за слика: LaComparacion)

Со сите овие карактеристики, овој нов Ninja multicooker нуди многу повеќе од најпремиум моделот достапен во Instant Pot. Тоа е мулти-шпорет со високи перформанси што се истакна во нашите тестови. Големиот капацитет го прави совршен за големи домови, но секој треба да може да предизвика бура со овој иновативен уред.

Цена и достапност на мултиварката SmartLid Ninja Foodi Max 15 во 1

  • Цена: 299.99 € / 349.99 €.

Multicooker SmartLid Ninja Foodi Max 15-во-1, кој како што споменавме претходно е познат како Ninja Foodi 14-in-1 8-qt. Смарт XL шпорет под притисок Фризер на пареа со SmartLid во САД има список на цена од 299.99 € / 349.99 €. Достапно е на веб-страницата Ninja Kitchen во САД и ОК.

Ninja Foodi SmartLid 15-во-1 мулти-шпорет кој се користи за готвење пилешко кари

(Кредит за слика: LaComparacion)

Тоа е најскапиот мултиварк што сме го прегледале досега, но исто така е и најнапредниот и најиновативниот модел, не само од Ninja, туку секаде. Треба да се напомене дека има некои помали модели во овој опсег кои се поевтини. Фрјер со шпорет под притисок со SmartLid во САД) кој нема некои од карактеристиките на овој модел, но сепак има некои и е поевтин.

Дизајн

  • Автоматско ослободување на пареа
  • Интегрирана температурна сонда
  • Додатоци за миење садови

Има многу да се сака кај SmartLid Ninja Foodi Max 15-во-1 Multicooker, но големината и тежината не се едно од нив. Има димензии 36 x 35 x 36 cm / 14.25 x 14.21 x 15.39 инчи (hxwxd), иако оваа густа големина може донекаде да се прости поради големиот капацитет за готвење. Садот од 7.5 литри / 8 литри нуди многу простор за големи рецепти и сериско готвење. Со тежина од 11,7 кг / 25,8 фунти, не сакате да го преместувате премногу често, па затоа најдобро е да најдете постојан простор за шалтер за него.

Покрај главниот тенџере, доаѓа со двостепена реверзибилна решетка за готвење и крцкава корпа, сето тоа може да се мие во машина за садови. Садот е нелеплив, па лесно се чисти дури и ако немате машина за миење садови. Дигитална сонда за готвење се чува во мала преграда од страна, подготвена за употреба кога е потребно. Кога сондата е вклучена во капакот, можете да изберете претходно поставено говедско, свинско, јагнешко месо, риба или пилешко, а потоа да изберете од девет нивоа на подготвеност, од ретко до добро направено, дозволувајќи им на опсегот да создаде совршени резултати за вас. Но, ако претпочитате попрактичен пристап, има рачно поставување што ви овозможува да ја изберете вашата целна температура.

Многу е лесен за употреба со три автоматски поставки за ослободување на пареа при готвење под притисок. Ова го прави процесот на ослободување на пареа целосно без раце, што е сон ако сте нервозни поради овој дел од готвењето под притисок или едноставно не сакате да размислувате за тоа.

Капакот има лизгач за префрлување помеѓу функцијата за притисок, комбинацијата на пареа и топол воздух / готвење, како и сите други функции. Не дозволува да изберете функција додека курсорот не е во правилна позиција. Ова осигурува дека капакот е правилно запечатен за секој начин на готвење.

Моделот во Велика Британија има 15 различни функции за готвење, кои се: Под притисок, пржење на воздух, пржете, печете, дехидрирате, печете, кафеава/пржете, на пареа, бавно готвење, јогурт, јадења на пареа, пржете на пареа, печете на пареа, пареа и пареа лебот. како и функцијата за затоплување. Американскиот модел не нуди функции на пареа, печење или варење леб, но нуди вакуум функција.

Комбиниран режим на пареа во повеќешпоретот SmartLid Ninja Foodi 15-во-1 што се користи за готвење пилешки гради

(Кредит за слика: LaComparacion)

Настрана од горенаведените мемории за сонда, нема други меморирања за различни оброци и храна, но доаѓа со книга со рецепти која вклучува многу табели за готвење за вообичаена храна, обезбедувајќи многу корисна почетна точка.

Перформанси

  • одличен помфрит
  • Корисни кујнски маси
  • Лесно готвење под притисок

Овој мулти-шпорет е лесен за употреба и утврдивме дека времето за готвење дадено на кутијата е корисно и точно.

Прво, брокулата ја вариме на пареа користејќи ја функцијата за пареа и реверзибилната скара. Ги следиме упатствата за количината на вода и ја вариме на пареа осум минути. Цветовите од брокула беа доволно големи за да се сместат на скара, но малиот зеленчук може да падне. Беа потребни седум минути за да се загрее, па вкупното време беше 15 минути. Готвената брокула имаше совршена ал денте текстура. За време на готвењето се слуша бучава од вентилаторот и голема количина на пареа се исфрла преку отворот во задниот дел. Затоа, вреди да се размисли каде ќе го ставите, бидејќи ако е под полица или плакар, може да има кондензација.

За кафеав басмати ориз варен под притисок, ја следиме тежината и времето наведени во табелата за готвење. Времето за готвење беше седум минути со девет минути загревање, а потоа автоматско одложено ослободување на притисокот што траеше 10 минути. Така, вкупното време за готвење беше 26 минути, што е само неколку минути подолго отколку што обично се бара на шпоретот. Готовиот ориз беше совршено сварен и со автоматско ослободување на притисокот беше многу удобен и многу поудобен отколку да го гледате како врие во тенџере.

Направивме динстано говедско чили кое го готвевме во бавен шпорет шест часа на висока јачина, користејќи ја функцијата за соте за да се заруменат месото и зеленчукот пред да се динстаат. Единствениот фрустрирачки дел беше тоа што тенџерето не е целосно рамен, тој е повисок во средината, така што маслото природно паѓа од рабовите на тенџерето при пржење; инаку работи добро. Говедското чили се згуснуваше многу повеќе во овој мултиварк отколку кога тоа го правевме во другите и резултатот беше вкусен оброк со меко месо и густ, богат сос. Конечната температура беше 89 C / 192 F

Ninja Foodi SmartLid 15-во-1 мулти-шпорет кој се користи за пржење помфрит

(Кредит за слика: LaComparacion)

Повторно, ги користевме препораките од табелата за готвење кога правиме густ помфрит со функцијата за пржење на воздух. Помфритот се готви до совршенство со џвакачки ентериер и остри екстериери за само 22 минути на 200 ° F / 390 ° C. Го сваривме во корпата за пржење и мешавме двапати за порамномерни резултати.

За да го тестираме термометарот за месо, испрживме стек од филе. Штом термометарот ќе се стави на место, едноставно изберете го вашиот избор, во овој случај умерено ретко, а Нинџа ќе го направи останатото. Контролирајте ја температурата во центарот на стекот додека не се свари до совршенство. Нашиот средно редок стек се готви точно како што очекувавме. Маснотиите на страната беа добро изработени и имаше вкусно остра текстура. Ако ви е тешко да готвите совршениот стек, оваа карактеристика ќе ви се допадне.

Пред да готвиме тајландско црвено кари под притисок, ги заруменуваме пилешките бедра користејќи ја функцијата за соте на највисоката од петте поставки за топлина. Нема време за претходно загревање при готвењето, иако потребни се неколку минути за да почне да крчка. Откако сите состојки беа во тенџерето, го ставивме на готвач со висок притисок 20 минути и го избравме автоматското брзо ослободување на притисокот.

Загревањето траеше 10 минути и на крајот автоматската декомпресија траеше уште четири минути. Така, за само 34 минути имавме вкусно тајландско кари со влажно нежно пилешко кое паѓаше од коските. Ослободувањето на притисокот регистрира 81 dB на нашиот мерач на нивото на звук, што беше најгласно од сите режими на готвење што ги тестиравме. Ова е слично на камион кој вози по автопат со 40 милји на час, но бидејќи тоа е само за кратко време, тоа навистина не ни пречеше.

На крајот, тестиравме една од новите иновативни карактеристики на Комбинираниот фризер со пареа, пареа и воздух. Јадете ја храната на пареа додека ја печете за да не се исуши. На реверзибилната решетка ставивме две пилешки гради со кора, ја следевме табела за готвење за времето и количината на вода во тавата и ја вклучивме 20 минути.

Филе зготвено во мултиварк Ninja Foodi SmartLid 15-во-1

(Кредит за слика: LaComparacion)

Имаше загревање од шест и пол минути пред да започне одбројувањето од 20 минути на тајмерот и, како и кај парењето, многу пареа се исфрла од задниот дел за време на готвењето. Но, бевме импресионирани од готовиот пилешко. Кожата беше супер крцкава, додека месото одоздола остана сочно и многу влажно и добро подготвено. Металниот дел од капакот достигна 55 C / 131 F за време на готвењето, што беше највисоката температура што ја измеривме надвор од овој мултиварк при сите тестови. Поголемиот дел од времето, надворешноста беше удобна на допир, без разлика каква функција за готвење користевме.

 

Alternativas

[aawp bestseller=“Робот кујна“]