Треба да изберете помеѓу телевизорите Samsung и LG? Ако имате проблем да одредите која ТВ марка е соодветна за вас, имаме искуство да ви помогнеме да ја донесете вистинската одлука врз основа на вашите потреби, буџет и што е најважно, вашиот вкус.

Секоја година на пазарот се лансира нова серија паметни телевизори. Со секое ново издание, можете да очекувате подобри слики, поголеми панели и ревидирани процесори кои би направиле одличен нов телевизор за вашиот дом. Но, кога станува збор за LG телевизори против Samsung (два од најдобрите производители на телевизори), кој да се избере?

Сите знаеме дека повеќето телевизии изгледаат исто на прв поглед. Се разбира, некои се веројатно подебели или послаби од другите. Дополнително, LG и Samsung експериментираа со нови фактори на форма во текот на годините за нивните уреди од високата класа.

Сепак, на крајот на денот купувате правоаголник и понекогаш може да биде тешко да се открие што го прави различен или подобар од друг.

Она што ги издвојува Самсунг и ЛГ е нивната големина - тие се меѓу најголемите продавачи на ТВ во светот, што ги прави најверојатно залог за секој што купува нов екран за својот дом.

Значи, ако сакате телевизор од еден од најголемите ТВ марки, овој водич Samsung vs LG TV треба да ви помогне да донесете информирана одлука за тоа кој е соодветен за вас.

Samsung vs LG TV: преглед

Самсунг и ЛГ се двајца производители од големи размери кои продаваат паметни телевизори по високи и ниски цени, но со нешто поразлични технологии на панели за нивната висока опрема.

Двајцата се јужнокорејски производители што продаваат телевизии ширум светот, со големо присуство во Велика Британија и САД, за разлика од „Панасоник“ или „Филипс“, кои не се лиценцирани во Северна Америка, со голема база за инсталација и широк спектар на телевизии што се издаваат секоја година.

Тешко е да се споредат цените, со оглед на бројот на уреди што Samsung и LG ги објавуваат секоја година, почнувајќи од 32-инчни LED диоди и ефтини 4K телевизори до преголеми уреди со 8K што ве чинат илјадници. долари / фунти. Без разлика каква големина, форма, резолуција или буџет барате, ќе го покриете.

Samsung и LG исто така се натпреваруваат за територија на високо конкурентскиот пазар на паметни телефони: Обајцата прават телефони со Android, иако нема да ги споредуваме нивните телефони во овој конкретен водич.

Samsung против LG

Паметна ТВ-платформа на LG, WebOS (кредитна слика: LG)

Паметна телевизија: Tizen vs webOS

Самсунг и ЛГ користат свои сопствени заштитени платформи за паметни ТВ, и секоја има свој вкус.

LG е лидер со webOS, чист, минималистички интерфејс за паметни ТВ, од 2014 година. Користи хоризонтална лента со мени за најчесто користени апликации, услуги за стриминг и влезови, со приспособлива локација за да можете да изберете каде се вашите омилени апликации на контролната табла. Најновиот софтвер webOS 4.5 носи и секундарни менија што се појавуваат кога лебдите над иконата на апликацијата.

Платформата Tizen на Samsung не се разликува значително во дизајнот (може да се каже дека е под влијание на првото), иако нема толку импресивен алгоритам за пребарување како софтверот ThinQ aI на LG..

Но Што е со гласовните асистенти? OLED и Super UHD пакетите на LG доаѓаат со вграден Google Assistant и ограничена компатибилност со уредите контролирани од Alexa. Samsung користи сопствен (нешто полош) Bixby Assistant, но повторно само за уреди од средна класа или премиум, и со опција за користење на Google Assistant или Alexa преку уреди од трети страни.

LG VS Samsung

(Кредит за слика: Самсунг)

QLED или OLED?

Денешниот врвен ТВ пазар е поделен на две панел технологии: OLED и QLED (во суштина ЛЕД-ЛЦД-екран со квантни точки).

OLED, што значи „органска светлина што емитува диода“, тоа е вид телевизиски панел кој може да емитува сопствена светлинанаместо да го помине. Ова овозможува брилијантно тенки ТВ екрани и можност за контрола на осветленоста на поединечни пиксели. OLED уредите се познати по нивните живи бои, длабоките црни нивоа и целокупната мала осветленост.

Често Зборуваме за „изгорени“ слики на OLED екраните, но ова е главно анегдотско и веројатно ќе треба да работите навистина напорно на сетот за ова да биде проблем.

Сите OLED панели се направени од LG Display, па дури и ако имате Sony OLED во вашата куќа, треба да им се заблагодарите на LG.

QLED, од друга страна, е комерцијална технологија развиена од Samsung. QLED користи филтер со квантни точки за подобрување на бојата и контрастот, и се задоволува со низа затемнети области за да се промени осветленоста низ екранот, наместо да може тоа да се прави со секој пиксел поединечно. QLED телевизорите се исто така многу посветли од OLED (илјадници гниди наспроти стотици), но тие може да имаат потешкотии да прикажат светли и темни слики исто толку ефективно во исто време.

Ја допираме оваа дебата подетално во нашиот водич QLED vs OLED, иако засега ќе биде доволно да се каже дека OLED е генерално погоден за висококвалитетни видео формати во темни околини за гледање, додека Samsung заостанува во однос на контрастот (споредливо), но го надополнува тоа со остар, светол дисплеј.

И двете технологии постојано се подобруваат. Додека некои се жалат на нискиот излез на OLED во споредба со QLED, Новата карактеристика на сензорот за светлина на LG е поставена да ги калибрира поставките за осветленоста и сликата врз основа на нивото на амбиентална светлина во просторијата. Samsung ја подобри својата игра во 2019 година со својата нова технологија за ултра агол на гледање.

Dolby vs HDR10+

(Слика на кредит: Долби)

Dolby Vision vs HDR 10+

Двата поддржуваат малку поинаков формат за висок динамички опсег (HDR), со LG интегрирање на Dolby Vision во својата премиум линија OLED и Super UHDдодека Samsung претпочита HDR10+ за своите премиум телевизори.

И двата формати го користат она што се нарекува динамични метаподатоци за да го приспособат излезот на телевизорот на содржината што се прикажува, така што сцените од темни подземни пештери или добро осветлени дневни соби се разликуваат според осветленоста, контрастот и нивоата на обработка на слика.

Dolby Vision е навистина понапредниот формат, со 12-битна палета на бои наместо 10-битна HDR10+, а исто така е почест. (Иако има голем број HDR10+ емисии на Amazon Prime, нема да ги најдете на Netflix, Chromecast Ultra или Apple TV 4K.)

Секако, претпочитаниот HDR формат е навистина проблем само на повисокиот крај од опсегот на цени, но големите потрошувачи треба внимателно да размислат за тоа кои услуги најверојатно ќе сакаат HDR содржина.

Исто така вреди да се спомене дека Panasonic не е верен на еден или друг HDR формат, па дури и достапниот LED телевизор Panasonic GX800 поддржува и Dolby Vision и HDR10 +.

Samsung vs LG TV: кој да се избере?

Секако дека е тешко време за двајцата ТВ-креатори. Новата производствена линија на OLED на LG доживеа одложување на почетокот на 2020 година, додека Samsung сè уште се опоравува од падот на продажбата на паметни телефони. и побарувачката за телевизии минатата година.

Samsung останува лидер на пазарот и би можел да ја зацврсти таа позиција со планови за сопствен хибриден QD-OLED (Quantum Dot-OLED) за поддршка на OLED технологијата на LG., иако несигурните финансии засега ги одложија тие планови. . Од друга страна, воведувањето на LG на големини на панели од 48 инчи за OLED телевизори може да го избрише уделот на Samsung од телевизори од средна класа кога ќе бидат лансирани оваа година.

Заклучокот овде е дека без разлика колку е финансиски здрава која било компанија, и двајцата се фокусираат на нивните моментални технологии за прикажување и нема одеднаш да престанат да се грижат. наплаќаат новите телевизии кои се пуштаат на пазарот. Така, комплетот што ќе го изберете треба да одговара на она што го сакате во вашата дневна соба.

Ако сакате светлиот и блескав дисплеј да го осветли вашиот дом или достапните опции како RU7470 или RU8000, Samsung е вашата најдобра опција. Иако можете да го пробате и LG B9 OLED телевизорот, што е солидно купување.

Ако навистина сакате најимпресивен квалитет на сликата, без разлика на цената, ништо не ги надминува панелите LG OLED за боја и контраст во моментов (види: LG CX OLED TV). Но, Samsung Q95T 4K QLED телевизорот секако се приближува и е значително поевтин од претходните водечки телевизори на Samsung.

Меѓутоа, ако сте задоволни со вашиот сегашен телевизор, но сакате да го ажурирате за неколку години, тоа би можело да биде сосема друга приказна.

Најдобрите денешни зделки на Samsung vs LG TV

[Амазон бестселер=”SAMSUNG QN43Q60TAFXZA 43 инчи”]

[amazon bestseller="Samsung Flat 55 pulgadas 4K 8"]

[Амазон бестселер=»LG 65SM9500PUA Integrado Alexa»]

[amazon bestseller=»LG – Класа 55 «- OLED – B9»]