Shadow and Bone беше уште една фантастична хит ТВ серија за Нетфликс.. Адаптацијата на стримерот на романите на Гришајверс на Ли Бардуго се најде на првото место на топ 1 топ листи во САД и Велика Британија од нејзиното објавување на 10 април и мислиме дека остави голем впечаток.

Оваа популарност, заедно со количината на изворниот материјал што преостана, значи дека има повеќе приказни за раскажување во Shadow and Bone, толку многу што втората сезона изгледа неизбежна во овој момент. Нетфликс допрва треба официјално да го објави вториот дел, но нема да бидеме изненадени ако го направи стриминг гигантот.

Имајќи го тоа на ум, подолу, ќе разгледаме сè што знаеме за a можна сезона 2 на Shadow and Bone до сега. Овде ќе го разгледаме можниот датум на издавање, нишките за заплетот, новата и старата актерска екипа и многу повеќе.

Мора да се каже дека спојлерите на Сенка и коска сезона 1 и романите на Бардуго. Вратете се сега ако не сте го гледале целото ТВ-шоу или не сакате потенцијалните точки од заплетот од книгите да бидат расипани.

Сенка и коска Сезона 2 Датум на издавање: 2022 година?

Сенка и коска

(Слика на кредит: Нетфликс / Дејвид Еплби)

За момент, нема официјален датум на објавување за сезона 2. Како што споменавме, Нетфликс допрва треба да ја осветли втората сезона, но Бардуго и водителот на сериите Ерик Хеисерер со нетрпение очекуваат да се вратат во адаптацијата на Гришајверс.

Пред објавувањето на првата сезона, го прашавме дуото дали слушнале од Нетфликс за можноста за втората сезона, Хеисерер на хумористичен начин ни рече дека треба „да се јавиме на Нетфликс и да им кажеме да ни дозволат да ја завршиме сезоната“. 1“, додека Бардуго додаде: „Не знаеме како ќе оди. Не го планиравме ова и останува на гледачите и на Нетфликс да видат дали можеме да го извршиме. »

Во одделно интервју за Collider, Хајсерер исто така откри дека „размислувал за оваа [сезона 2] многу години“, но сè уште немал слушнато со Нетфликс уште една сезона.

„Имам сеопфатни планови и со задоволство би ги активирал“, рече тој. „Ако ја погледнете мојата домашна канцеларија во моментов, изгледам како еден од оние луди луѓе со убиства каде што има само еден куп мапи и графикони и синџир што ги поврзува работите. Креативниот тим и јас сме подготвени да одиме доколку дознаеме дека ќе се вратиме. »

Визијата на Хајсерер за „Сенка и коска“ може да вклучува и повеќе од три сезони. Додека првите романи на Бардуго, „Сенка и коска“, „Опсада и бура“, и „Разурнување и издигнување“ ја сочинуваат трилогијата на Гриша, има многу други приказни што може да се вградат во идните сезони. Севкупно, Гришаверс содржи трилогија, две дуологии, осум раскази и два придружни романи, така што „има долг пат да се помине“, како што Хајсерер му кажува на Колајдер.

Додека Втората сезона на Shadow and Bone е базирана на Нетфликс Се надевам дека Heisserer, Bardugo и сите останати ќе бидат подготвени да започнат со производство на 2-та сезона веднаш штом ќе започне во живо. Ако тоа се случи, најверојатно ќе биде одреден датумот на издавање доцна 2022 или почетокот на 2023 година, со оглед на незгодната природа на ефектите на серијата.

Сенка и коска Сезона 2: кои ликови се враќаат?

Сенка и коска

(Слика на кредит: Нетфликс / Дејвид Еплби)

Повторно, нема потврда на овој фронт, но сите главни играчи од Сезона 1 најверојатно ќе се вратат на втората рата:

  • Essеси Меи Ли како Алина Старков
  • Бен Барнс како генерал Кириган / The Darkling
  • Арчи Ренау во улога на Малиен „Мал“ Орецов
  • Фреди Картер како Каз Брекер
  • Амита Суман како Инеј Гафа
  • Кит Јанг како Jesеспер Фахи
  • Даниел Гилиган како Нина Зеник
  • Калахан Скогман како Матијас Хелвар
  • Зои Ванамејкер како Багра
  • Сујаја Дасгупта како Зоја Назјаленски

Како главни протагонисти на Shadow and Bone, Алина и Мал сигурно ќе се вратат, додека Кириган, за кој знаеме дека е сè уште жив по напуштањето на Shadow Fold во финалето на сезоната, исто така ќе се врати.

Ќе се вратат и Каз, Јеспер и Инеј. Слично на дуологијата Six of Crows, приказната за Dregs (повеќе за тоа подолу) ќе се усогласи со онаа на Нина и Матијас, така што треба да ја видиме оваа тројна врска со второто дуо. Ова беше спомнато во последната епизода од сезона 1, па очекувајте тие да ги здружат силите како што прават во романите.

Што се однесува до ликовите кои би можеле да направат скок од серијата книги на Бардуго до телевизиски серии во живо, Хеисерер откри (преку Collider) дека ќе има „сто проценти повеќе Wylan“ во сезона 2. доколку се случи. Во романите, Вајлан Ван Ек им се придружува на Дрегите како експерт за уривање за работа во воената тврдина Фјердан позната како Леден суд.

Друг лик што би можел да се појави во сезона 2 е Николај Ланцов. Во книгите, Николај го прифаќа псевдонимот Стурнхаунд и води армија пирати кои помагаат во воените напори за кралството Равка. Николај станува клучен сојузник на Алина и Мал, така што неговото доаѓање во адаптацијата на Нетфликс ќе биде од витално значење ако ТВ-шоуто првенствено ја следи приказната за Опсада и Бура во сезона 2. Хеисерер ја задеваше можната вмешаност на Николај во сезоната 2 за време на разговор со Обратно, па почекајте го. Бидете нов гејмер ако Netflix продолжи со втора рата.

Трејлер за сезона 2 во сенка и коска: Дали има?

Нетфликс на сенка и коска

(Слика на кредит: Нетфликс / Дејвид Еплби)

Заплет на сезоната 2 во сенка и коска: што ќе биде тоа?

Сенка и коска

(Кредит за слика: Нетфликс)

Ако е вклучена 2-та сезона, ќе следи две истовремени приказни од Опсада и Бура и Шест од врани. Со оглед на тоа што Алина и Мал се разделуваат со Дрегс по завршувањето на 1-та сезона, се очекува 2-та сезона да го продолжи своето патување до нови земји за да ја држи Алина надвор од контролата на Кириган.

Како што покажа финалето на сезоната 1, Кириган ги искористи своите Darkling моќи и создаде нови суштества Fold познат како Ничевоја. За разлика од Волкрата што ја населува Фолд, овие чудовишта можат да се движат среде бел ден и ќе се покажат како тешки противници за Алина и Мал за поразување.

Бен Барнс, кој го глуми Кириган/Темникот во ТВ-шоуто на Нетфликс, изрази интерес втората сезона да се „оддалечи“ од приказната за книгата (Колајдер) во истата насока во која сезона 2 вгради згура во лакот на Алина. Разбирливо е, нејасно дали Хајсерер и другите продуценти на серијата би сакале да го сторат тоа, но би било интригантно пресврт на изворниот материјал доколку го направат тоа. Ова ќе им даде на етаблираните фанови нова содржина, како што тоа го правеше во 1-та сезона, но ќе помине некое време пред да дознаеме конкретни детали за заплетот.

Во меѓувреме, Дрегс се очекува да и се придружат на Нина во обид да го ослободат Матијас, дуото и потенцијално Вајлан, што е клучот за планот на Каз да го спаси Бо Јул-Бајур, пронаоѓачот на дрога Гриша смета дека е зависен, Де Фјерда. Лизгалиште. Сезона 1 во Shadow and Bone веќе го користеше аголот на „невозможна насока“ на Ајс Корт за почетната мисија на Дрегс да се обиде да ја фати Алина, па има шанса спасувањето на Бо да се преработи за ТВ серијата.

Друг лак што може да се адаптира од друга дуологија на Гришајверс, Кралот на лузните, е Зоја. Мал лик во трилогијата Гриша, Ликот на Зоја има поголема улога во втората дуологија на Бардуго и елементите на приказната од овие книги можат да се вклучат во ТВ-шоуто, како што се задеваше Бардуго во интервју за Entertainment Weekly.

Во финалето на сезоната 1, Зоја беше видена како се упатува кон Новокрибриск, градот што Кириган го уништи со Крис за да го бара своето семејство. Ако дознае дека тие загинале, Зоја би можела повторно да се здружи со талогот, како што тоа го прави во романот „Кривото кралство“ од Шестте врани или да додаде делови од својата приказна од книгата „Кралот на лузните“.

Сенка и коска сезона 2: дали заслужува ново издание?

Сенка и коска

(Кредит за слика: Нетфликс)

Накратко, да. Иако нема толку голема публика како другите големи фантастични серии, како што се The Witcher, Harry Potter или The Lord of the Rings, Гришаверс сè уште има голема и страсна публика.

Неговата база на обожаватели само ќе расте додека адаптацијата на Нетфликс ќе го запознае овој свет со нова публика. Како што споменавме, тој веќе привлекува гледачи од двете страни на Атлантикот и ако неговата гледаност заврши да биде доволно висока, Netflix најверојатно ќе објави податоци за да покаже колку бил успешен.

Адаптацијата на Netflix на Grishaverse исто така може да оди во многу правци. Слично како и серијата Witcher во живо на стримерот, Shadow and Bone би можеле да доведат до спин-оф што ќе истражуваат во поголемиот универзум и ќе го користат изворниот материјал на Бардуго како основа. Без разлика дали развивате веќе постоечка кратка приказна или создавате целосно нова содржина, Netflix може да оди во сите правци во и околу можната втора сезона.

Би било штета да се види Shadow and Bone сезона 1 да биде единствениот влез во оваа серија. Има уште многу да се види и за етаблираните фанови и за новодојденците, па затоа се надеваме дека сезоната 2 на Shadow and Bone нема да потрае долго за да стане реалност.