Garmin Fenix ​​8 е сè уште далеку (долгоочекуваниот Fenix ​​7 започна само во првиот месец од XNUMX година)Но, ако се прашувате што може да има спортскиот часовник од следната генерација, ние веќе можеме. направи информирани предвидувања.

Во моментов, нема вести за известување (на крајот на краиштата, тоа е многу наскоро), но ние ќе ја ажурираме оваа статија во текот на следните неколку месеци секогаш кога ќе се појават нови индиции.

сече да лови

  • Што е тоа? Мултиспортски часовник од висока класа
  • Во кој момент излезе? Можеби почетокот на 2025 година
  • Колку ќе чини? Трошоците најверојатно ќе започнат околу 1,000 евра / XNUMX евра / XNUMX американски долари

Она што сакаме да го видиме

Garmin Fenix ​​6 беше објавен во април 7 година, а серијата Fenix ​​XNUMX следеше во првиот месец на 2022 година, така што не очекуваме Fenix ​​​8 да слета до почетокот на две илјади дваесет и пет - иако компанијата не секогаш и во секое време остава цели 3-годишна разлика помеѓу лансирањето , така што лансирање за две илјади и дваесет и четири е можност.

Многу работи може да се случат во ова време, но еве неколку чуда што би сакале да ги видиме кога ќе пристигне новиот часовник (некои поверојатни од другите).

многу опции за големина

Garmin направи голем напредок во вклучувањето и очекуваме да продолжи со Fenix ​​8. Fenix ​​7 дојде во 3 различни големини при лансирањето и би биле изненадени доколку Fenix ​​8 не дојде со толку многу опции. За волја на вистината, може да има дури и супер компактна верзија со дијаметар на куќиштето од 4 mm или помалку, како Vivoactive XNUMXS.

Човек кој вежба со тегови со часовник Garmin Epix

(Кредит за слика: Гармин)

Не би очекувале да видиме цврст часовник како џуџестата Garmin Lily, но брзиот напредок на технологијата може да значи дека е можно да се спакува моќен повеќеспортски часовник во ново, поцврсто пакување.

Garmin Fenix ​​8 би можел да има жив AMOLED екран како оној на новиот Epix

AMOLED екран

Fenix ​​7 предизвика возбуда во 8 година како прв часовник Garmin Fenix ​​со екран на допир. Се надеваме дека Fenix ​​XNUMX ќе биде исто така чувствителен на допир, и чуваме скрстени прсти дека подобрувањата во технологијата на батеријата дозволуваат да се додаде AMOLED екран без потреба од повообичаено полнење.

Fenix ​​7 е огромен часовник, но кога го испитавме, откривме дека на екранот му недостасува контраст, дури и во споредба со постарите часовници како Garmin Instinct XNUMX. Не само што изгледа почисто (како што видовме со Garmin Epix и Venu two), тој исто така ќе дозволи Garmin да вклучи анимирани тренинзи на екранот и да ги направи мапите на часовникот значително полесни за читање.

Микрофон

Во јануари две илјади и дваесет и два, Garmin го претстави Venu XNUMX Plus: ново издание на Venu two со микрофон, што ви овозможува да пристапите до гласовниот асистент на телефонот или да примате повици без да го извадите телефонот од џебот. Можеби изгледа како мало ажурирање, но во нашите тестови беше исклучително корисно и се најдовме дека го повикуваме Google Assistant значително почесто од нормалното.

Човек кој зборува на часовникот Garmin Venu 2 Plus

(Кредит за слика: Гармин)

Иако Garmin може да објави Fenix ​​7 Plus со микрофон некаде во следните неколку месеци, тоа е нешто што би сакале да го видиме стандардно на Fenix ​​8.

Со вграден микрофон, Garmin Fenix ​​8 може да ви овозможи да одговарате на повици без да го извадите телефонот од џеб.

Многу претходно вчитани мапи

Разумно сме уверени дека Fenix ​​8 ќе понуди повеќе простор од постоечките Garmin часовници и би сакале да видиме многу простор посветен на мапи. Garmin објави збир на бесплатни пакети со мапи со Fenix ​​7 и додаде нов менаџер на карти за лесен пристап и преземање од зглобот, но само моделот Sapphire Solar доаѓа со претходно вчитани карти TopoActive.

Серијата Fenix ​​се истакнува во навигацијата и мапирањето, а вграденото помошно складирање ќе му овозможи на Garmin да ја опреми целата серија на Fenix ​​8 со комплетен сет на мапи кои се подготвени да излезат веднаш од кутијата.

ЕКГ сензор

Додека ЕКГ сензорите почнуваат да стануваат широко распространети кај паметните и спортските часовнициПочнувајќи од ова пишување, ниту еден уред Garmin ги нема. Fenix ​​8 може да биде првиот што ќе го следи вашето срце за знаци на атријална фибрилација.

Во моментов, можеме само да шпекулираме што може да донесе Fenix ​​8 на маса, но ќе внимаваме на новостите (без разлика дали се работи за протекување, поднесување патент или нешто друго) и ќе ја ажурираме оваа ставка како веднаш штом знаеме. имаат поим за тоа што е на пат.