Преглед на паметни телевизори на Samsung AU7100 Crystal UHD (UE43AU7100)

Преглед на паметни телевизори на Samsung AU7100 Crystal UHD (UE43AU7100)

Една минута преглед

Водечките телевизори со зачудувачки спецификации се одлични, но она што навистина го сакаме е прифатлив телевизор со големина на екран што е соодветна за нас, и дека се справува со основите да се биде ТВ на импресивен начин. Самсунг го разбра ова, па затоа постои опсегот AU7100. Списокот на позитивни страни е долг, почнувајќи од квалитет на градба и дизајн, ергономија и паметен телевизор, до квалитет на слика 4K. Во сите погледи, AU7100 апсолутно ги штиклира овие полиња на начин што ја прави бараната цена да изгледа прилично дарежлива.. И онаму каде што е помалку импресивен, со квалитетот на звукот и неговата способност (или не) да ја скалира старата содржина, најчесто, добро, не е полошо од некои алтернативни дизајни кои чинат малку повеќе. Така, сè додека ја знаете големината на екранот што ви треба и поставите скромен, но не и нереален буџет, Samsung ќе ви продаде AU7100 што ќе ве држи задоволни со годините што доаѓаат.

Цените и достапноста

Samsung AU7100 веќе е на продажба во Обединетото Кралство, со тоа што AU7000 е најблискиот американски еквивалент. Варијантата од 43 инчи што ја тестираме овде чини 449 евра, иако е достапна во неколку големини на екранот: верзијата од 50 инчи чини 549 евра, има и 55 инчи 599 евра, 65 инчи 799 евра, 70 инчи. 899, 75 инчи (обично 999 евра, иако во моментот на пишување е достапен од Samsung во Велика Британија за 100 евра попуст од таа цена) и масивен модел од 85 инчи 1,799 евра. Значи, ако не можете да најдете AU7100 со соодветна големина на оваа линија, основниот проблем е повеќе кај вас отколку кај Samsung. Не е невообичаено Samsung да развива специфични варијанти на модели за одредени територии, и се чини дека тоа е случај овде. Иако постојат модели на Samsung за американскиот и австралискиот пазар кои изгледаат сосема слично на AU7100, тие не се сосема исти. Сепак, најмалку што може да очекуваат американските или австралиските клиенти од моделот AU7100 што им е достапен е тоа што ќе има исклучително конкурентна цена.

Дизајн

Дури и најскапите телевизори имаат тенденција да го играат безбедно во однос на дизајнот, така што никој не треба да очекува дека надворешниот дизајн ќе цвета кога станува збор за мејнстрим модел како AU7100. Се разбира, нема, што е дефинитивно добра работа. Тоа е дискретен модел, AU7100, со речиси непостоечка рамка околу горниот дел и страните на екранот. Рамката на дното, која има мало централно лого на „Samsung“, не е многу голема. И ако не го монтирате вашиот AU7100 на ѕид, неговите едноставни пластични бумеранг стапала притискаат и кликнуваат за да продолжите со минималистичката атмосфера. Забележете дека тие се доста оддалечени, па дури и на релативно нервозен екран како моделот од 43 инчи што го тестираме овде му треба разумно голема површина за да стои. Не е изненадувачки, со телевизор дизајниран да постигне прилично мала област на цена/перформанси, Samsung е доволно прецизен наместо дарежлив. Три HDMI влезови (сите го нудат аспектот на режимот за автоматско ниска латентност од спецификацијата HDMI 2.1), USB влез, етернет конектор, терминал за RF антена и CI слот за физички влезови, додека интегрираните Wi-Fi и Bluetooth 4.2 се грижат за безжичното поврзување. Има дигитален оптички излез за стари звучни ленти и еден од приклучоците за HDMI е компатибилен со eARC за помодерен еквивалент. AU7100 е дел од линијата на Crystal UHD дисплеи на Samsung и како таков е 4K LCD/LED уред со позадинско осветлување распоредено околу рабовите на екранот.. Квалитетот на сликата е регулиран од Crystal Processor 4K мотор за рендерирање на компанијата. Што се однесува до HDR, добро, тоа е работа на Samsung како и обично, што значи HLG, HDR10 и HDR10+ динамични метаподатоци, но не и нос за Dolby Vision. Самсунг успеа да го вклучи „Режим на филмско производство“ како едно од претходно поставените слики на AU7100 и трепкачкото предупредување за зголемена потрошувачка на енергија ако овој режим е избран никогаш не успева да се забавува, со оглед на слабата осветленост на добиените слики.

Паметен телевизор (Tizen)

Интерфејсот за паметен телевизор базиран на Tizen, со кој Samsung опстојува долги години, е толку инхерентно точен што му требаат само најмали ажурирања за да остане конкурентен.. Така, иако AU7100 не е единствениот мал, достапен телевизор кој е опремен со сеопфатен и лесен за користење портал за Smart TV, тој е еден од најдобрите на пазарот. Како што се навикна на Samsung во последно време, AU7100 доаѓа со неколку далечински управувачи со кои може да се движите низ интерфејсот, да ги следите менијата за поставување и што било друго. Едниот е (и нема два начина за тоа) збунувачки, гаден, евтин, преполн телефон, додека другиот е многу поубав и многу поминимален „само основите“ алтернатива. Тука нема вградена гласовна контрола, но ако вашиот Samsung е на заедничка мрежа, може да се контролира со помош на паметен звучник Amazon Alexa или Google Assistant. Или, пак, има комерцијална апликација за контрола на Smart Things на Samsung, која е исто толку стабилна и корисна овде како и кај кој било друг Samsung телевизор. Samsung AU7100 во дневна соба. (Кредит за слика: Самсунг)

Изведба на слика

Важно е да се има предвид цената кога се разгледуваат сликите што Samsung AU7100 може да ги испорача. Не, тоа не е најсветлиот екран на пазарот и не, моќта на неговиот размер нема да ве натера да мислите дека гледате оригинална 4K содржина кога не сте. Но, Дали претставува добра вредност за парите? О дефинитивно. Со премиум содржина на одборот (Ирецот на Скорсезе преку Нетфликс е сè уште значаен часовник, дури и ако Samsung не може да се справи со елементот Dolby Vision), AU7100 се покажува како составен и детален часовник со многу релевантни набљудувања што треба да се направат. За текстурата на кожата и општата состојба на лицето на постарите во филмот. Боите се суптилно диференцирани, со многу варијации достапни кога станува збор за нијанси, дезени и текстури. Ова важи и за црните и белите тонови, иако Samsung не е толку светол и се бори да испорача вистинска црна боја., се уште има многу детали откриени во овие тонови, а со тоа и прилично задоволувачко чувство на контраст. Рамнотежата постигната од AU7100 во однос на бојата и контрастот е задоволувачка во речиси секоја околност, бидејќи Samsung може да се справи со нијансите на осветлувањето со вистинска вештина. Дефиницијата на рабовите е остра, со природни 4K слики, шумот на сликата е малку повеќе од гласини. Движењето исто така се управува со вистинска доверба. Ако сакате прифатлив телевизор да го извлече максимумот од вашата 4K содржина, Samsung AU7100 треба да биде на врвот на вашата листа. Зголемувањето на резолуцијата на Blu-ray-дискот од 1080p на Oshi's Ghost in the Shell го турка Samsung од својата комфорна зона, но не премногу. Палетата на бои останува експанзивна и (што доликува на оваа содржина) се граничи со вошливи, додека нивоата на детали остануваат респективно високи. Сепак, тука е инсталацијата на AU7100 со црни тонови: тие се прилично униформни и немаат варијации. Сепак, шумот на сликата се држи под контрола и рабовите секогаш се опишуваат со сигурност. Движењето исто така ќе остане мазно и убедливо, штом ќе се нурнете во менијата за поставување и ќе ги измените поставките. „Намалување на вибрации“ и „ЛЕД за јасно движење“. Сепак, нешто помалку богато со информации од ова може да изгледа донекаде приближно. Бучавата на сликата добива доверба, рабовите стануваат малку, добро, движењата на екранот почнуваат да изгледаат откачено и неприродно. Обожавателите на старите дневни ТВ емисии веќе знаат дека можеби изгледаат застарено, но AU7100 се покажува како помалку простлив кон нив (или помалку способен за нив) отколку другите „пристапни“ алтернативи. Горниот лев агол на Samsung AU7100 во дневна соба. (Кредит на слика: Samsung) Тоа е прилично добар гејмер монитор, иако сопствениците на конзоли од следната генерација веројатно ќе бараат нешто со повеќе можности од тоа, HDMI 2.1.. Влезното доцнење е релативно мало, а со висококвалитетна репродукција на одборот, сите добри работи околу бојата, движењето и деталите остануваат недопрени.

Аудио перформанси

Бидејќи е премногу предвидливо со телевизор од оваа цена, AU7100 има прилично прозаичен звучен систем. Двојните звучници со целосен опсег, вкупно 20 вати, нема да изненадат никого, но да бидеме фер, Samsung AU7100 е далеку од најсиромашниот телевизор на пазарот. Тоа е прилично различно слушање, со вид на верност од среден опсег што го прави вокалот исполнет со карактери и дијалози лесен за следење. Речиси се подразбира дека има мало присуство на ниските фреквенции, но дури и ако одлучите да откриете за што се способни тие 20 вати, AU7100 сè уште е композитно слушање. „Q Symphony Lite“ е достапен овде, па кога ќе одлучите дека новата лента за звук за вашиот AU7100 е од суштинско значење, проверете ја линијата „Q Symphony“ на Samsung. Тие овозможуваат звучниците на телевизорот да се приклучат на лентата за звук наместо да се заменат со неа, а резултатот треба да биде побогат и поширок звук.

Дали треба да го купам Samsung AU7100 Crystal UHD телевизорот?

Samsung AU7100 во дневна соба. (Кредит за слика: Самсунг)

Купете го доколку...

Сакате да имате контрола Гласовна команда, контролна апликација или далечински управувач. Изберете го вашиот, Samsung AU7100 каков што има сè. Претпочитате висококвалитетна содржина Не е огромно изненадување, но овој конкретен телевизор Samsung ја врши својата најдобра работа со природни 4K елементи, што го прави идеален за луѓе кои се претплатат на услугите за стриминг UHD.