Gmail добива асистент за пишување со вештачка интелигенција на Андроид, и јас сум бесен

Топло по доаѓањето на Google Bard, одговорот на технолошкиот гигант на вештачки интелигентниот интернет миленик во моментот ChatGPT, Google носи нова функција напојувана со вештачка интелигенција на Gmail на уредите со Android: можност да побарате од вештачка интелигенција да напише е-пошта до вас.

Начинот на кој ќе работи е прилично едноставен: нова икона (блескаво стапче, бидејќи вештачката интелигенција е само магична) ќе ве однесе до полето за текст, каде што можете да напишете кратка порака што генеративната вештачка интелигенција на Gmail ќе ја користи за да произведе електронски. Ако вашиот потсетник е премногу краток, Gmail ќе понуди „Продолжи со пишување за да креираш преглед“. Откако ботот ќе биде задоволен со вашето барање, можете да кликнете на „Креирај“ и да бум, вашата е-пошта е напишана.

Google исто така работи на опцијата „Рафинирајте ја мојата порака“, која ќе ви овозможи да побарате од помошникот за вештачка интелигенција да уреди е-пошта што веќе сте ја напишале. На пример, можете да побарате да ја скрати пораката заради краткост или автоматски да ја „формализира“ со попрофесионален јазик. Интересно, има и планови за опција „Имам среќа“, која, хм... Не знам зошто би сакале да генерирате случајна е-пошта за некого, но сигурно.

Четири примери на слики од екранот кои покажуваат како новите функции

(Кредит за слика: Гугл)

Со доаѓањето на ChatGPT на Microsoft 365 по неговата првична интеграција во пребарувачот Bing на Мајкрософт, Google е очигледно загрижен дека ќе остане зад себе во трката за вооружување со вештачка интелигенција. Како таков, Бард ќе дојде и во Docs, иако се чини дека Google презема малку повнимателен пристап од Microsoft, што можеби е добра идеја со оглед на првичните лоши перформанси на Бард.

Ако сакате сами да го пробате Bard, можете да се регистрирате за да го испробате. За разлика од ChatGPT, chatbot на Google моментално е во полуотворена бета верзија, така што ќе мора да седите на списокот на чекање некое време пред да започнете.

Мислење: Не е неопходно, и иритирачки е што на Google изгледа не му е грижа

Играчка роботски компјутер со сијалица и скршено коло на темно сина позадина. Грешка во текстуална порака на син екран.

(Кредит на слика: Besjunior/Shutterstock)

Ако сте прочитале некоја од моите други написи во последно време, веројатно знаете дека сум малку скептичен за вештачката интелигенција. Темата за вештачката интелигенција веќе е жестока дебатирана, а подемот на моќните алатки како GPT-4 се заканува да ги чини луѓето работа. Сепак, тука е работата: навистина верувам дека има случаи за употреба на софтвер за машинско учење. Видовме дека вештачката интелигенција прави неверојатни работи, како на пример помагање на слепите да гледаат и чистење на пластиката во нашите океани (се отвора во ново јазиче).

Користењето вештачка интелигенција за креативни цели е многу повеќе сива зона. Ако ја туркаме технологијата за вештачка интелигенција да произведува сè повеќе содржини за забава, без разлика дали се пишува, уметност или видеа, ризикуваме да го преплавиме интернетот со содржини генерирани од вештачка интелигенција и да создадеме јамка за повратни информации за намалени приноси.

Дали е-пошта е креативен бизнис? Вид на. Мора да знае да пишува; Сигурен сум дека многумина од нас ги тресат главите во огорченост откако примиле ужасно напишана и лошо форматирана е-пошта од деловен контакт. Доаѓањето на помошникот за вештачка интелигенција на Gmail на Андроид конечно може да ги отстрани лошите е-пошта од нашите сандачиња, но тоа може да создаде сосема различни проблеми.

За време на нашето практично искуство со Google Bard, бевме импресионирани од неговите способности, но моравме да се сомневаме во неговата точност и недостаток на цитати. Ова може да биде врвот на ледениот брег; Ако сите почнеме да ни ги пишува е-поштата од Gmail AI, би можеле да се најдеме во дупка од чет-ботови кои реагираат на чет-ботови, ситуација која речиси гарантирано ќе предизвика отскокнување што ќе доведе до лоша комуникација, конфузија и вознемиреност.

Тоа е мојата вистинска грижа и мислам дека е валидна. Веќе ги видовме недостатоците на вештачката интелигенција и како човечките корисници можат и ќе ја злоупотребат. Но, тоа навистина не беше мојата прва мисла кога ја видов оваа вест. Првата мисла беше, зошто по ѓаволите ни е потребна вештачката интелигенција за да ни пишува мејлови? !

Време е за галамење, момци. Добро тогаш. Дали сме навистина толку мрзливи и неспособни како вид што очајно ни треба машина која ќе ни помогне да разговараме еден со друг? Колку време е потребно за да се напише е-пошта? ! Дури и ако планирате да напишете долга порака дека вештачката интелигенција би можела да ја произведе многу побрзо, тоа само значи дека веројатно навлегувате во детали за нешто важно и ќе треба да го потрошите вашето драгоцено време внимателно да го изработите тоа известување. Сигурно ништо не е изоставено!

Жал ми е, но тоа е само глупост. На никој не му треба чет-бот за да му пишува е-пошта. Оди на море, Гугл.