Пред некој ден, излезе извештај кој покажува дека Apple можеби бил во право што ставил крај на линијата на iPhone mini со iPhone 13 mini. Но, отсуството на Apple не значи крај на малите телефони, бидејќи алумни од тимот за паметни часовници Pebble бараат да создадат компактен телефон со Android.

Тие формираа проект на заедницата (сеуште не е компанија) наречен Little Android Phone (се отвора во ново јазиче), но има многу таленти на одборот, вклучувајќи го и основачот на Pebble, Ерик Мигиковски, заедно со другите алумни на Pebble.

Според интервјуто за The Verge (се отвора во ново јазиче), исто така се чини дека овој проект е на пат да стане реалност. Иако се чини дека сè уште не е многу поставено, тимот има многу идеи, вклучително и неколку можни дизајни на камера, со цел таа да изгледа „многу препознатливо и многу иконично“, според Алекс Де Стасио, кој претходно работеше како дизајнер, индустриски на Pebble, Go Pro и други места.

Можете да видите како изгледаат некои од овие потенцијални дизајни на фотоапарати на сликата подолу. За кој дизајн ќе одлучи тимот, хардверот најверојатно ќе вклучува сензор околу 50 MP, според Бенџамин Брајант, кој исто така работел на Pebble.

Избор на можни дизајни на камери за проектот Мали телефони со Android

(Кредит на слика: Проект за мал телефон со Android)

Ова најверојатно ќе биде комбинирано со софтверот за камера што тимот го произведува сам, со цел, според Брајант, „нешто што резултира со фотографии што изгледаат добро“.

Што се однесува до остатокот од телото на телефонот, Де Стасио вели дека тие се стремат кон „навистина висококвалитетен, убав, мазен панел кој е многу добро склопен, многу цврст и има некои многу мазни детали што се чувствуваат одлично во вашите прсти. "." Очигледно се разгледуваат многу материјали за ова, но тимот ќе се фокусира на вниманието на деталите, наместо на необични материјали (гледајќи во вас, OnePlus).

Ниту чипсетот не е решен, но се чини дека изборот е помеѓу Snapdragon 8 Plus Gen 1, кој беше најдобриот чипсет за телефони со Android минатата година, но веќе не е најдобар, или „оној што допрва доаѓа“. -издадете чип од средна класа на Qualcomm“, според Брајант.

Дури и името на овој мал телефон допрва треба да се одлучи, но некои од понудените можности вклучуваат Pico, Atom, Bud, Mato и секако Pebble меѓу многу други опции.

Сега за не толку одличните вести: Брајант вели дека најверојатно ќе чини околу 850 долари (околу 690 долари / 1,265 американски долари). За повикување, iPhone 13 mini моментално започнува од 599 долари / 649 фунти / 1,049 американски долари, а дури и при лансирањето беше поевтин од неговата наведена цена.

Еден од поновите компактни Android телефони, Asus Zenfone 9, исто така, чини помалку, почнувајќи од 699 долари / 699 фунти / 1,199 американски долари. Така, овој ран мал телефон би можел да биде тежок за продажба.

Asus Zenfone 9 во нечија рака, со вклучен екран

Asus Zenfone 9 моментално е најновиот забележителен мал Android телефон. (Кредит на слика: Иднина)

Искуство за правење

Постојат добри разбирливи причини за веројатно високата цена на овој безимен телефон. Од една страна, тимот очекува да работи со производител од „највисоко ниво“, така што очекувам изградбата да биде со висок квалитет.

Исто така, ова не е наменето да биде потрошувачки уред. Цената погоре се заснова на преднарачки од околу 50,000 единици, што е мала бројка во споредба со телефоните со големи имиња.

Ако повеќе луѓе нарачаат однапред, цената веројатно ќе падне, а исто така изгледа дека цената може да падне за идните единици, откако телефонот ќе биде пуштен во продажба; Брајант вели: „Облогот е дека има доволно луѓе кои се подготвени да преплатат за телефон. Тоа може да го извади, а потоа ќе одиме на пазарната цена на телефонот.

Значи, во извесна смисла, тоа е повик до луѓето кои жалат поради недостатокот на мали телефони да направат резервна копија и да покажат дека таквите уреди можат да бидат остварливи. Досега, веб-страницата на проектот наведува над 38 одобрувања, што значи дека има уште многу да се оди пред да ја достигнат својата цел од 000, а да не ја спомнуваме уште поголемата пречка да ги претворат тие поддржувачки обожаватели во клиенти.

Ако овој уред е успешен, може да покаже дека сè уште постои апетит за најдобрите мали телефони, иако изгледа дека тој секогаш ќе биде ниша уред, што е добро ако тоа е она што го замислува тимот. Но, нишата не е збор за кој Apple се грижи кога станува збор за паметните телефони, така што ако помине или не успее веројатно нема да го убеди Apple да изгради уште еден мини iPhone.