Преглед на Ninja Foodi Max SmartLid 15 во 1 за повеќе готвачи

Преглед на Ninja Foodi Max SmartLid 15 во 1 за повеќе готвачи

Една минута преглед

Нинџа нуди некои од најдобрите алтернативи за инстант тенџере на пазарот И иако го лансираше својот прв мултиварк со можности за пржење на воздух до 2018 година, Ninja продолжи да иновира и сега нуди нов дизајн кој е попрактичен од кога било. SmartLid Ninja Foodi Max 15 in 1 Multicooker е познат како Ninja Foodi 14 in 18 Quart. Smart XL шпорет под притисок Фризер на пареа со паметен капак во САД. Верзиите за Обединетото Кралство и САД малку се разликуваат во однос на понудените функции, но во најголем дел тие се исти. Една од најзабележителните нови функции е SmartLid кој доаѓа со вграден термометар кој ви овозможува да ја следите температурата на месото и рибата и да ја приспособите за автоматски да дава резултати кои се движат од ретко до добро направено. Британскиот модел има 15 функции, додека американскиот модел има 14 и двата модели нудат типични опции за готвење како готвење под притисок, бавно готвење и готвење на пареа, како и пржење и готвење на отворено. Сепак, за прв пат постои и опција за комбинирање на парење и кафеава за крцкава храна која останува сочна одвнатре. Ninja Foodi's SmartLid мултиварк 15-во-1 со сите состојки подготвени полека да се готви чили (Кредит на слика: LaComparacion) Со сите овие карактеристики, овој нов Ninja multicooker нуди многу повеќе од најпремиум моделот достапен во инстант тенџерето. Тоа е мултиварк со високи перформанси што се истакна на нашите тестови. Големиот капацитет го прави совршен за големи домови, но секој треба да може да предизвика бура со овој иновативен уред.

Цена и достапност на мултиварката SmartLid Ninja Foodi Max 15 во 1

Multicooker SmartLid Ninja Foodi Max 15-во-1, кој како што споменавме погоре е познат како Ninja Foodi 14-in-1 8-qt. Smart XL шпорет под притисок Фризер на пареа со SmartLid во САД има список: 299.99 € / 349.99 €. Достапно е на веб-страницата Ninja Kitchen во САД и ОК. Ninja Foodi's SmartLid 15-во-1 мултиварк што се користи за готвење пилешко кари (Кредит на слика: LaComparacion) Тоа е најскапиот мултиварк што сме го прегледале досега, но исто така е и најнапредниот и најиновативниот модел, не само од Ninja, туку и секаде. Треба да се напомене дека Во оваа палета има и помали модели кои се поевтини. Фрјер со шпорет под притисок со SmartLid во САД) кој нема некои од карактеристиките на овој модел, но сепак има некои и е поевтин.

Дизајн

Има многу да се сака кај SmartLid Ninja Foodi Max 15-во-1 Multicooker, но големината и тежината не се едно од нив. Има димензии 36 x 35 x 36 cm / 14.25 x 14.21 x 15.39 инчи (ВxШxД), иако оваа бучна големина може малку да се прости поради големиот капацитет за готвење. Садот од 7.5 литри/8 литри нуди многу простор за големи рецепти и сериско готвење. Со тежина од 11,7 кг/25,8 фунти, нема да сакате да го преместувате премногу често, па најдобро е да најдете постојано место за него на шанкот. Покрај главниот тенџере, доаѓа со двостепена реверзибилна решетка за готвење и крцкава корпа, сето тоа може да се мие во машина за садови. Садот е нелеплив, па лесно се чисти дури и ако немате машина за миење садови.. Има дигитална сонда за готвење складирана во мала странична преграда, подготвена за употреба кога е потребно. Со приклучена сондата во капакот, можете да изберете претходно поставено говедско, свинско, јагнешко, риба или пилешко, а потоа да изберете од девет нивоа на подготвеност, од ретко до добро направено, што овозможува опсегот да создаде совршени резултати за вас. Но, ако претпочитате попрактичен пристап, има рачно поставување што ви овозможува да ја изберете вашата целна температура. Многу е лесен за употреба со три автоматски поставки за ослободување на пареа при готвење под притисок. Ова го прави процесот на ослободување на пареа целосно без раце, што е сон ако сте нервозни поради овој дел од готвењето под притисок или едноставно не сакате да размислувате за тоа. Капакот има лизгач за префрлување помеѓу функцијата притисок, комбинацијата на пареа и топол воздух/готвење, како и сите други функции. Не ви дозволува да изберете функција додека курсорот не е во правилна позиција. Ова осигурува дека капакот е правилно запечатен за секој начин на готвење. Моделот од ОК има 15 различни функции за готвење, кои се: притисок, пржење на воздух, печење, печење, дехидрирање, печење, кафеава/сотена, готвење на пареа, бавно готвење, јогурт, јадења на пареа, пржење на пареа, печење на пареа, готвење на пареа и варете го лебот на пареа. како и функцијата за затоплување. Американскиот модел не ги нуди функциите на парење, печење на пареа или варење леб на пареа, туку наместо тоа нуди функција соус. Комбиниран режим на пареа на мултиваркачот SmartLid Ninja Foodi 15-во-1 што се користи за готвење пилешки гради (Кредит на слика: LaComparacion) Освен претходно наведените мемории за сондата, нема други меморирања за различни оброци и храна, но доаѓа со книга со рецепти што вклучува многу табели за готвење за вообичаена храна, што обезбедува многу корисна почетна точка.

Перформанси

Овој мултиварк е лесен за употреба и откривме дека времето за готвење дадено на кутијата е корисно и прецизно. Прво, брокулата ја сваривме на пареа користејќи ја функцијата за пареа и реверзибилната скара. Ги следевме упатствата за количината на вода и ја варевме на пареа осум минути. Цветовите од брокула беа доволно големи за да се сместат на скара, но малиот зеленчук можеше да падне. За загревање беа потребни седум минути, така што вкупното време беше 15 минути. Зготвената брокула имаше совршена ал денте текстура. За време на готвењето, се слуша бучава од вентилаторот и многу пареа се исфрла преку отворот на задната страна. Затоа, вреди да размислите каде ќе го ставите, бидејќи ако е под полица или шкаф, најверојатно ќе добие кондензација. За кафеав басмати ориз варен под притисок, ја следиме тежината и времето наведени во табелата за готвење. Времето за готвење беше седум минути со деветминутно претходно загревање, а потоа и автоматско одложено ослободување на притисокот што траеше 10 минути. Така, вкупното време за готвење беше 26 минути, што е само неколку минути подолго од она што обично се бара на шпоретот. Готовиот ориз беше совршено сварен и со автоматско ослободување на притисокот беше многу удобен и многу поудобен отколку да го гледате како врие во тенџере. Направивме бавно варено говедско чили кое го готвевме во бавен шпорет шест часа на висока јачина, користејќи ја функцијата за пржење за да се заруменат месото и зеленчукот пред бавното готвење. Единствениот фрустрирачки дел беше тоа што тенџерето не е целосно рамен, тој е повисок во средината, така што маслото природно паѓа од рабовите на тенџерето при пржење; инаку работи добро. Говедското чили се згуснуваше многу повеќе во овој мултиварк отколку кога го правевме во други и резултатот беше вкусен оброк со меко месо и густ, богат сос. Конечната температура беше 89 C / 192 F Ninja Foodi's SmartLid 15-во-1 мултиварк што се користеше за пржење помфрит (Кредит на слика: LaComparacion) Повторно, ги користевме препораките на табелата за готвење кога правиме густ помфрит користејќи ја функцијата за пржење на воздух. Помфритот беше сварен до совршенство со џвакачки ентериер и крцкава надворешност за само 22 минути на 200°C/390°F. Ги сваривме во корпата за пржење и ги измешавме двапати за поуниформни резултати. За да го тестираме термометарот за месо, испрживме филе на воздух. Штом термометарот ќе се стави на место, едноставно изберете го вашиот избор, во овој случај умерено ретко, а Нинџа ќе го направи останатото. Контролирајте ја температурата во центарот на стекот додека не се свари до совршенство. Нашиот средно редок стек се готви точно како што очекувавме. Маснотиите на страната беа добро изработени и имаше вкусна крцкава текстура. Ако се борите да готвите совршениот стек, ќе ви се допадне оваа карактеристика. Пред да готвиме тајландско црвено кари под притисок, ги заруменуваме пилешките бедра користејќи ја функцијата за соте на највисоката од петте поставки за топлина. Нема време за претходно загревање при готвењето, иако потребни се неколку минути за да почне да крчка. Откако сите состојки беа во тенџерето, го ставивме на готвење под висок притисок 20 минути и го избравме автоматското брзо ослободување на притисокот. Загревањето траеше 10 минути и на крајот автоматската декомпресија траеше уште четири. Така, за само 34 минути имавме вкусно тајландско кари со нежно, влажно пилешко кое паѓаше од коските. Ослободувањето на притисокот регистрира 81 dB на нашиот мерач на нивото на звук, што беше најгласно од сите режими на готвење што ги тестиравме. Ова е слично на камион кој вози по патот со 40 милји на час, но бидејќи тоа е само за кратко време, тоа навистина не ни пречеше. И на крај, тестиравме една од новите иновативни карактеристики на фритеза со пареа, пареа и воздух. Јадете ја храната на пареа истовремено со потпечувањето за да не се исуши. Ставивме две пилешки гради со кора на реверзибилната решетка, ја следевме табелата за готвење за времето и количината на вода во тавата и ја вклучивме 20 минути. Филе зготвено во мултиварк Ninja Foodi SmartLid 15-во-1 (Кредит на слика: LaComparacion) Имаше шест и пол минути претходно загревање пред да започне 20-минутното одбројување на тајмерот и, како и кај готвењето на пареа, многу пареа се исфрла одзади за време на готвењето. Но, бевме импресионирани од готовиот пилешко. Кожата беше супер крцкава, додека месото одоздола остана сочно и многу влажно и беше добро сварено. Металниот дел од капакот достигна 55 C/131 F за време на готвењето, што беше највисоката температура што ја измеривме надвор од овој мултиварк при сите тестови. Поголемиот дел од времето, надворешноста беше удобна на допир, без разлика каква функција за готвење користевме.  

Alternativas