ИФА 2019 официјално започна. Многу брендови почнуваат да ги продаваат своите нови производи за да не останете без зборови. Најголемото технолошко шоу во Европа е местото каде секоја година се учи повеќе за 4K (или дури 8K) телевизори, телефони, уреди за носење, слушалки и гаџети кои ќе го променат светот во следните 12 месеци

Да, тоа е малку како CES, годишното технолошки шоу што се одржува во Лас Вегас, Невада, но иако двете серии се слични, IFA е дом на големи европски лансирања, што традиционално значи изобилство на телевизори. од како што се Philips, Samsung, LG, Hisense и Panasonic.

Иако не се натпреваруваме со Mobile World Congress (MWC) во февруари за лансирање на телефони, очекуваме и добри вести од некои од главните производители на паметни телефони.

Оваа година сме многу присутни на ИФА. Затоа, ќе ви ги претставиме сите клучни информации, парчиња во боја и што е најважно, практично искуство со новите производи што ќе ги купувате во следните 12 месеци. на еден од најголемите саеми за технологија во годината.

Што сакаш да знаеш

  • Што е ИФА? IFA, што се одржува секоја година во Берлин, е најголемата европска конференција за технологии за потрошувачи. Ги содржи претстојните изданија од некои од водечките светски брендови за електроника. Неговото потекло датира од 1924 година, кога започна како радио конвенција.
  • Кога е ИФА 2019 година? ИФА 2019 официјално се одржува од 6 до 11 септември 2019 година. Сепак, печатот има брз пристап до страницата и лансирањето е веќе откриено пред шоуто. Ви ги пренесуваме сите новости како и кога.
  • Кои марки ги изложуваат? Ако се работи за технолошка компанија фокусирана на потрошувачите, можете да се обложите дека долниот долар ќе биде ваш, од Acer до ZTE и сите помеѓу нив. Некои компании може да организираат посебни настани надвор од главниот конференциски центар Месе во Берлин, но речиси сите ќе бидат присутни. Единственото големо име што недостасува ќе биде Apple, кој сепак избира да не користи IFA или CES.

Најнови вести ИФА 2019 година

Стотици, ако не и илјадници, излагачи се собираат во салите на конференцискиот центар Месе во Берлин за IFA 2019. Тоа е целосно шоу каде дизајнерите на дронови се мешаат со производителите на микробранови печки.

Навигацијата низ програмата и сите нејзини нови функции може да биде кошмар. Така, ги имаме сите клучни информации наведени овде за вас, како и информации за тоа што сите клучни играчи најавија (или очекуваат од нив) подолу.

звучна лента

(Кредит на слика: Дефинитивна технологија)

Ултра тенката лента за звук на Deceptive Technology главно се заснова на интеграцијата на вградената технологија на Chrome, која ви овозможува да пренесувате аудио и да читате радио преку Wi-Fi. 39 е малку скапо, што е цената на овој тенок дизајн и додадена функционалност.

оригинални безжични слушалки

(Кредит за слика: Аудио-Техника)

Audio-Technica го објави лансирањето на два нови вистински именувани модели на безжични слушалки, ATH-CKS5TW и нејзиниот помал буџетски брат, ATH-CK3TW.

Траењето на батеријата е оценето на 15 часа, но има уште 30 во кутијата за полнење, а тоа е ветувањето за подобар квалитет на звукот. Вреди да се провери.

(Кредит за слика: иднина)

Дизајниран да биде целосен монитор за здравјето, овој часовник содржи електронски баласт и GPS, како и водоотпорност од 50 метри. Доволно е напреден за паметен часовник, а батеријата траеше до 14 дена.

(Кредит за слика: Dell)

Интел ја претстави својата визија за иднината на лаптопите и донесе познати уреди како Dell и HP.

Што е уште поважно, тој откри повеќе за неговата иновативна програма Athena, за која тврди дека ќе промени сè... но дали тоа?

(Кредит за слика: Asus)

Одликувајќи се со панел за прикажување на стапката на освежување од 300 Hz за ултра непречено играње, новите модели ROG Zephyrus S треба да бидат вистинска победа за гејмерите оваа година.

Сè уште ги чекаме целосните спецификации (и многу важната цена), но моделот GX502 ќе спакува процесор од 7-та генерација Intel Core i9750-32H со до 701 GB RAM и меморија PCIe NVMe SSD. GXXNUMX ќе оди барем толку високо.

Acer Predator Thrones Air

(Кредит за слика: Acer)

Уште едно техничко шоу, уште едно лудо столче за игри. Овој пат, новото столче Predator Thronos е всушност „евтино“ за лудо скапи седишта за игри. Трошоците се намалени поради недостаток на моторизација, што изгледа логично.

Адидас

(Кредит за слика: Адидас)

Работејќи со Zound Industries (зад кацигите Marshall и Urbanears), Adidas создаде слушалки кои ветуваат дека ќе ви помогнат при вежбањето.

За жал, овде нема интелигентна вештачка интелигенција: само слушалките што ги вети Адидас ќе ви помогнат да вежбате поудобно. Траењето на батеријата од 16 часа за вистинските безжични слушалки е прилично добро, а има и опции за во уво.

Други извадоци од вести

Вести и гласини по бренд

Ги држиме нашите уши на земја и ги имаме сите информации што ви се потребни за врвните брендови на IFA 2019, па погледнете ги деловите подолу за да дознаете сè од секој производител.

Samsung

IFA еднаш претставуваше големо телефонско шоу за Samsung, буквално, тука компанијата првпат ја претстави својата широка палета на паметни телефони Note. Ова нема да биде случај за 2019 година, бидејќи компанијата веќе ги претстави своите Note 10, Note 10 Plus, Watch Active 2 и Galaxy Tab S6 за време на сопственото шоу на почетокот на август.

Сепак, Samsung би можел да го искористи настанот IFA 2019 за да го подигне капакот на Samsung Galaxy Fold. Новиот извештај од корејски центар сугерира дека Samsung го избрал 6 септември за официјално соопштение. Истиот датум кога се одржува најголемиот европски саем во Берлин. Не сме изненадени што Samsung избра да ја користи IFA 2019 како рампа за лансирање.

Но, Samsung не е ограничен само на телефони, можете исто така да очекувате Samsung да се фокусира на своите заслепувачки шарени QLED телевизори.

Како и LG, Samsung е вклучен во многу медиуми за потрошувачи. Значи, ако барате машина за перење или нов поврзан фрижидер и замрзнувач, почекајте додека не видите што нуди прес-конференцијата IFA 2019.

(Кредит за слика: Сони)

Sony

Ударни вести: Слушаме закачки за нов телефон Sony Xperia Compact, но дали Sony навистина ќе го обезбеди?

IFA има тенденција да биде големо шоу за Sony, кој историски објавува паметни телефони. Xperia Z3 беше претставен во претходните години, па многу луѓе веруваат дека IFA 2019 најверојатно ќе го воведе Xperia 2 (врз основа на прегледот Xperia 21 9:1 објавен на почетокот на 2019 година). Исто така, можно е да видиме и уреди од средна класа.

Во 2018 година, исто така, го искористи шоуто за да ги лансира уредите за носење FES Watch U. Има шанси да видиме повеќе уреди за носење оваа година или барем некои интригантни концепти.

Секако, Sony ќе понуди и многу OLED игри со Android TV. Но, за што сме навистина возбудени? Се надеваме дека ќе продолжиме со слушалките Sony WH-1000XM3 за поништување на шум, кои беа претставени на саемот минатата година.

Сенката на PS5 ќе виси над настанот, но за жал, ќе ги користиме нашите лаптопи ако компанијата го избере IFA како нова рампа за лансирање на својата конзола.

Acer

Компјутерската компанија Acer сè уште одржува емисии за време на IFA и за 2019 година дури е домаќин на главната сесија, за време на која очекуваме да се открие голем дел од нејзиниот опсег.

IFA има тенденција да биде местото каде што се ажурира гејмерската постава на Acer Predator, и токму таму Acer ги лансира своите концептни производи, што го видовме со новата гејмерска столица Predator Thronos. меѓу другите нови објави.

AMD

Со својата најнова генерација Ryzen 3000 процесори и Navi rDNA графичка архитектура дизајнирана да го напојува проектот Xbox Scarlett и конзолите PS5, AMD во моментов има полни раце работа. Иако вообичаено е присутен на ИФА, овојпат не очекуваме некои големи најави од компанијата.

(Кредит за слика: иднина)

Капина

Црната Бери! Да, дали се сеќавате на тие телефони? Тие се уште не се на патот додо. Имаше одредена активност околу брендот BlackBerry со нов телефон (сега направен од TCL) кој доаѓа во 2018 година во форма на BlackBerry Key2 LE.

Но, без никаков знак за Key3 во 2019 година досега, и општата среќа на брендовите кои не покажуваат знаци на закрепнување во скоро време, би рекле дека е малку веројатно дека ќе видиме телефон со име BB на IFA оваа година.

Dell

Со нетрпение очекуваме да видиме многу нови производи на Dell на IFA 2019. Dell би можел да не изненади со друг XPS производ или да ја искористи оваа прилика да ги прилагоди своите други производни линии на тековните ИТ трендови.

Во претходните години, Dell и Alienware беа навистина вајлд-карти на IFA. Ако има една област која би можела да биде насловна, тоа би бил неговиот хардвер за игри, па внимавајте на работи од Alienware кои излегуваат од серијата.

(Кредит за слика: иднина)

фосилни

Технологиите за носење и понатаму се многу добро претставени на IFA и Fossil редовно најавува нови часовници. Дали може да се појави Fossil Sport 2? Ако не, очекувајте други брендови, како Мајкл Корс или Дизел, да го пополнат овој простор во облик на часовник околу вашиот зглоб.

Garmin

Како и кај Fossil, Garmin сака да ја допира IFA со голем број спортски ориентирани спортски облеки. Но, оваа година ситуацијата е малку поинаква, по стартот на серијата напорни најави. Очекувајте да видите варијанти на постоечките линии на Garmin, наместо нови функции.

На пример, веќе знаеме дека Garmin подготвува шест нови паметни часовници за лансирање во наредните месеци, според неодамнешното протекување, и дека оваа постава треба да ги вклучува моделите Vivoactive 4 и Vivomove Style.

Истекувањето доаѓа од WinFuture, кој исто така вклучуваше слики од шесте нови производи.

Тука е и новиот Garmin Venu, кој се чини дека е часовник од висока класа со куќиште од 43 mm и компатибилен со Spotify и Deezer. Е обезбеди следење на активност за тркачи, велосипедисти и пливачи со GPS одбор, а да не зборуваме за Garmin Pay.

HP

Производителот на компјутери со седиште во Хјустон генерално не оди многу добро на IFA, претпочитајќи ги салите Computex или CES. Добивме да видиме еден или два нови производи лансирани на саемот, но не многу повеќе од тоа. Се случија чудни работи.

Hisense H8B ULED

(Кредит за слика: Хисенс)

Хисенсе

Со својот прв асортиман на OLED телевизори конечно достапен во продавниците, Hisense ја удвојува својата технологија на IFA 2019. Нејзиниот сегашен врвен OLED телевизор има висока барана цена, но му недостасуваат некои од попремиум функциите што ги нудат неговите конкуренти.

Иако марката има тенденција да се приклучи на пазарот со прифатливи буџети, очекуваме да видиме барем еден престижен пакет кој цели на повеќе луксузни карактеристики по поприфатлива цена.

Ова би можело да дојде во форма на звучен ласерски телевизор, кој објавеното соопштение за печатот на Hisense ќе го објави на IFA.

Според најавата, телевизорот ќе се фокусира на синхронизација на звук и слика: „Телевизорот Hisense Sonic Screen пренесува звук (40-18 kHz) директно од екранот, дијафрагмата на звучникот. Во дистрибуирана шема распоредена по сложена шема , обезбедува постојано ниво на излез и неискривен временски одговор во сите правци."

чест

Еве еден што може да биде малку изненадувачки. Honor го најави објавувањето на Honor Magic 2 на IFA во 2018 година, но исто така направи дополнителна промоција околу претходно најавената игра Honor Play.

Honor 9X, 9X Pro и Honor Band 5 штотуку беа лансирани во Кина. Дали IFA може да биде вашиот прв европски албум? Каков и да е случајот, бидејќи компанијата е под капата на Huawei, очекувајте матичниот бренд почесто да зборува за тоа.

Capture Vision е уште едно изненадување кое доаѓа од Honor. Не, ниту ние не знаеме што значи тоа, но според различни гласини, ова е нов тип на технологија што Honor би можел да ја претстави на IFA оваа година.

(Кредит за слика: иднина)

Huawei

Минатата година, Huawei го обележа долгоочекуваното лансирање на Mate 20/20 Pro по IFA, но го претстави опсегот со Mate 20 Lite во Берлин. Можеме да видиме нешто слично овде, со лансиран телефон од средна класа, можеби со името Mate 30. Сепак, веројатно нема да види предводник на лансирањето, компанијата сега фаворизира свои лични шоуа.

Компанијата е заинтересирана и за технологијата за паметни звучници, бидејќи нејзината AI Cube е и аудио уред и 4G рутер. Може ли да има надградба на 5G на картичките?

Можевме да видиме и Huawei како лансираше нов MateBook за време на технолошкиот настан. Нивните лаптопи, како Huawei MateBook 14, се меѓу нашите омилени лаптопи. Затоа, ние сме желни да видиме и други компјутерски производи од компанијата.

Интел

Интел ќе биде присутен на IFA 2019. Конкуренцијата против AMD е поостра од порано, па очекуваме тие да станат релативно големи на IFA. Мислиме дека Intel би можел да има процесори од XNUMX-та генерација Comet Lake за да се покаже како и проектирање на лаптопи Athena.

(Кредит за слика: иднина)

Леново

Компанијата зад лаптопите и телефоните на Моторола организираше голем вечерен настан насловен „Tech Life“, закажан за IFA 2019, на кој ќе се одржат презентација на бројни производи. Овде најверојатно ќе бидат претставени повеќе предводници на Lenovo за 2019 година, вклучувајќи ги и новите уреди Yoga и ThinkPad.

Сепак, Lenovo веќе претстави многу нови уреди, вклучувајќи ажурирани верзии на линијата ThinkPad, како и Chromebook, таблети, десктоп компјутери и монитори. Иако IFA 2019 е добра можност за нас да ги добиеме сите овие нови технологии.

Не заборавајте дека Lenovo лансира се повеќе и повеќе на полето на паметниот дом. Претходно оваа година бевме многу импресионирани од паметниот часовник на Lenovo, на пример. Немојте да се изненадите ако ова додаде повеќе во опсегот на вашиот паметен дом.

lg проектор

(Кредит за слика: LG)

LG

Технологиите на ТВ и домашно кино несомнено ќе бидат главните атракции на екранот на LG на IFA на LG, бидејќи компанијата (како единствен вистински производител на технологијата) продолжува да ги фали своите технологии за OLED ТВ.

Веќе знаеме дека неговата нова палета на CineBeam 4K проектори ќе биде претставена на IFA, а излегувањето за европските пазари (веројатно вклучувајќи го и ОК) е закажано за септември.

Палетата ќе го вклучува првиот проектор на LG со ултра кратко фрлање, наречен CineBeam Laser (HU85L). Овој проект може да прикаже слика од 90 инчи долж ѕид од само два инчи оддалеченост и 120-инчна слика од седум инчи. Со осветленост од 2.500 лумени, 4K резолуција и поддршка за HDR, тој е врвна понуда на проектор дизајниран да ги смири ентузијастите за домашно кино кои не сакаат да ја гледаат светлината. 39, 75-инчен (или поголем) телевизор со голем формат кој зафаќа простор во вашата дневна соба.

Покрај ТВ технологијата, LG исто така има тенденција да има телефони од средна класа на шоуто. Во 2018 година, тоа се LG G7 One и LG G7 Fit, кои излегуваат од линијата по пониски цени. На аудио страна, се надеваме дека партнерството со експерти од Велика Британија Meridian Audio ќе се исплати.

Компанијата, исто така, објави уште едно видео закажување на својот канал на YouTube, „Пркосете ги ограничувањата со LG Mobile на IFA 2019“, во кое се дискутираат некои карактеристики на нејзиниот нов паметен телефон LG V60 ThinQ со двоен екран. Сепак, ова тизер видео може да биде малку покриптично отколку што планираше LG, така што имаме повеќе прашања отколку одговори.

Друг мобилен уред наречен LG G8X исто така беше предмет на гласини, но тој би можел да работи со претходниот телефон со двоен екран, но тоа е само друго име во внатрешните комуникации.

Но, немојте да се изненадите ако има повеќе за брендот. LG е индустриски гигант и е вклучен во речиси секој технолошки простор за потрошувачи што може да се замисли, од замрзнувачи до лаптопи до дисплеи до роботика. Минатата година нивните роботи CLOi беа врв на шоуто.

(Кредит за слика: иднина)

Моторола

Телефонската рака на Lenovo стана надеж за оние кои бараат врвни функции за паметни телефони со буџет. Moto обично има еден или два телефони за прикажување на IFA: во 2018 година го имавме Motorola One, респектабилен уред од средна класа, на пример. Иако е малку веројатно дека ќе се создаде нов водечки производ во Берлин, сигурно е дека повеќе луѓе од средно ниво веројатно ќе прогнозираат ако не недостасуваат минатите изложби.

Голем број протекувања алудираа на различните телефони што би можеле да бидат претставени на IFA 2019, вклучувајќи го и Motorola One Zoom. Според новото протекување, четириаголната задна камера може да добие 5x хибриден телефото објектив и сензор за време на летот што ја мери длабочината.

Nokia

Денес телефоните се попаметни и подобри од било кога. Меѓутоа, ако се вратите на раните денови на телефоните и сакате да ги направите работите малку поедноставни, Nokia може да ви помогне.

Иконскиот телефон 3310 на брендот беше миленик на луѓето кои поседуваа телефон пред 19 години. Беше обична. Имавте повици, сте имале пораки, сте имале Змија и тоа беше речиси сè.

Според гласините, Nokia би можела повторно да го издаде 3310. Се разбира, ништо од ова не е официјално, но многу фанови на Nokia прочитале текстови од Јухо Сарвикас, менаџер за производи во HMD Global.

Филипс

Европскиот огранок на ТВ-дивизијата на Philips (читај: подобро) не може да се појави на CES, очекуваме големи работи од брендот на IFA 2019. Производителот сега има време да блесне и очекуваме светкава нова Предводникот на OLED Ambilight ќе биде претставен на саемот.

Дополнително, Philips ја проширува својата аудио понуда со отстранување на прашината од долго занемарената палета на Fidelio. Еднаш одамна имаше моќен играч на шлем - дали може да се врати за да си ја врати позицијата?

Razer

Не бевме сигурни што да очекуваме од компанијата за опрема за игри Razer на овогодинешната IFA Tech конференција. Но, сега, брендот лансираше „најпрво во светот“, што се прослави.

Твит од профилот на Твитер на брендот ја откри „светската премиера“ со слика што упатува на гејмерскиот лаптоп на Razer. Дали ова значи дека има друг лаптоп на картичките? И ако е така, што би го направило тоа „светска премиера“? Не можеме да замислиме каква технологија за носење сè уште не е направена, што значи дека сме пред изненадување.