Ултра HD наспроти QLED телевизор: Која е разликата?

Ултра HD наспроти QLED телевизор: Која е разликата? Дали треба да купите QLED телевизор или ултра HD телевизор? Ако сте расположени да купите нов телевизор, веројатно сте налетале на двата поими. Што значат тие? Ти треба? Дали е можно да се добијат и двете? За почеток повеќето QLED телевизори достапни денес се 4K телевизори. Всушност, сите QLED телевизори на продажба имаат минимална резолуција од 4K, така што во пракса не можете да го имате првиот без вториот. Имајќи го кажано тоа, можно е да се добие 4K Ultra HD телевизор без QLED; има и многу обични LED-LCD и OLED телевизори. Телевизискиот пазар е преполн со намерно збунувачки имиња за нови откритија за слики, ревизии на дизајнот и нови повторувања дизајнирани да го направат купувањето телевизор вежба за тестирање. За да добиете QLED и Ultra HD, најдобро е да знаете што се тие и зошто ви се потребни. Значи ова е што точно треба да знаете за QLED и Ultra HD, и нејзината позиција на телевизискиот пазар. Најдобрите зделки за ТВ Самсунг на денешницата

Што значи QLED?

QLED, ако никогаш не сте слушнале за него, во суштина е надуен LED-LCD телевизор од типот што постои со децении. QLED е кратенка за квантна точка што емитува светлина.. Иако Samsung произведува многу видови телевизори, QLED телевизорот е неговата масовно произведена висока технологија на панели, како што можете да видите ако ги погледнете новите телевизори на Samsung оваа година. 4K Ultra HD (Слика на кредит: Епл)

Што е Ultra HD?

Исто така, Ultra HD е телевизиска карактеристика што може да се најде насекаде на поновите телевизори од околу 40 инчи. Кратенката „ултра висока дефиниција“, Ултра HD генерално се однесува на телевизори со 4K резолуција. Ќе слушнете како луѓето зборуваат за телевизорите Ultra HD и 4K телевизори, но тоа е сосема иста работа. Во однос на острината, тие сега се цврсто во мејнстримот, откако ги заменија Full HD телевизори кои се помазни, но не толку детални како 8K телевизорите од следната генерација. За сега, 4K Ultra HD телевизорите се слатко место за телевизори со голем екран и во смисла на технологија и цена, иако изборот за QLED е исто така покомплициран. На пример, Samsung произведува 4K QLED телевизори, но и 4K LED телевизори, Micro LED телевизори и прилично збунувачки именувани Neo QLED телевизори (QLED, но со Mini LED позадинско осветлување). „Ултра HD“ се однесува на стандард за дигитално кино 4K, додека „4K“ има тенденција да се користи за домашни телевизори. Во секој случај, 4K сега е најчестата резолуција на пиксели за ТВ. Ултра HD телевизорите користат панел од 3840 x 2160 пиксели, познат како 2160p, но и 4K бидејќи сликите се широки речиси 4000 пиксели.

Но, дали ви треба Ultra HD?

Да, само затоа што ова ќе биде стандардна карактеристика на скоро сите телевизори од околу 40 инчи и поголеми, освен ако не одите за многу скап модел 8K или многу мал телевизор. Значи освен ако не си барате 32-инчен телевизор, можеби за спална соба, дефинитивно ќе барате 4K Ultra HD телевизор. Samsung 8K QLED телевизор (Кредит на слика: Samsung) Додека Малку се изворните извори на содржина во 4K, кои сега брзо растат. Willе најдете домашна 4K содржина на Netflix, Amazon Prime Video, Disney Plus, Hulu, Rakuten TV и други стриминг ТВ услуги, како и Ultra HD Blu-ray-дискови, додека Apple TV 4K, PlayStation 4 Pro, PlayStation 5 и Xbox Series X сите прикажуваат мајчин 4K содржина.

Како функционира QLED? Дали е различен од OLED?

QLED телевизорите користат филтер „квантна точка“. Овие филтри со квантни точки, направени од ултра мали полупроводнички честички кои можат прецизно да се контролираат, можат многу прецизно да се контролираат за излез на боја, што во суштина помага да се создаде посветла слика и поширок спектар на бои. Потоа, ако гледате 4K LED телевизор и 4K QLED телевизор, главното правило е дека QLED телевизорот ќе биде подобар во однос на точноста на боите. Додека Samsung ги продава повеќето QLED телевизори, тој исто така ги снабдува со TCL и Hisense. OLED наспроти QLED? е прашање кое често го поставуваат оние кои сакаат да купат премиум телевизор, но во голема мера се заснова на погрешно разбирање за тоа што е QLED телевизор. Речиси азбучното име на QLED го прави да изгледа како алтернатива без никакво значење на технологијата OLED (органска светлина што емитува диода), но тие се драстично различни. Пикселите во QLED телевизорот се осветлени со старомодно позадинско осветлување (директно LED позадинско осветлување и осветлување на рабовите). Затоа, на QLED телевизорите не прикажуваат црни области на сликите како OLED телевизорите. Тоа е затоа што OLED телевизорите го контролираат секој поединечен пиксел и се потенки за почеток. OLED телевизорите нудат и многу пошироки агли на гледање, помазни движења и подобри нивоа на црна боја, што тоа значи дека тие се генерално подобри за филмови. Сепак, QLED телевизорите се издвојуваат кога се користат во добро осветлени просториикако и за монитори за десктоп и лаптоп компјутери. Проблемите со QLED и OLED остануваат затоа што го спротивставуваат Samsung, единствениот производител на QLED панели, против LG, единствениот производител на OLED панели, кој ги снабдува со Sony, Panasonic и Philips.

Што е Neo QLED? Мини LED? Микро LED?

Samsung телевизор (Кредит на слика: Samsung) Како што можеби забележавте, Samsung вработува армии маркетиншки креативци да смислат вознемирувачка терминологија, од кои најновата е Neo QLED. пронајдени во Постава на телевизори на Samsung за 2021 година, е сопственото име на Samsung за нешто што го користат многу производители на телевизори: Mini LED. Мини LED телевизорите користат „микро слој“ во позадинското осветлување за да ја водат светлината од мини LED диодите низ истите квантни точки што се користат во QLED телевизорите. Крајниот резултат е подобра контрола на сјајот. Micro LED е сосема нова (и исклучително скапа) технологија на ТВ панели кој се заканува да го забрани QLED во историјата. Постои откако Samsung го лансираше „The Wall“ Micro LED во 2018 година, иако на почетокот на 2021 година, Micro LED телевизорот на Samsung беше лансиран во големини од 110 инчи, 99 инчи и 88 инчи. Како што можеби претпоставувате, оваа нова технологија на панели, која користи LED диоди со големина на пиксели за да создаде посветли, контрастни слики со помала моќност, засега е сè и само на телевизори со чудовишна големина што речиси сигурно не можете да го платите. . Ова е прашање што треба да се има на ум во иднина; подгответе се за дебата за Micro LED наспроти OLED. Samsung q80t (На сликата: Samsung Q80T QLED 2020 TV). (Кредит за слика: Самсунг)

Дали треба да купите QLED 4K Ultra HD телевизор?

Ако сте во QLED, побарајте ги најдобрите Samsung QLED телевизори. За цената, многу ни се допаѓа минатогодишниот Samsung Q80T QLED, кој ќе ви врати 1,099 $/1,199 евра (околу 1,500 AU$). Меѓутоа, ако го вклучите, ќе видите дека само неколку од 8K телевизорите на Samsung, како што се Q800T и Q950TS, користат технологија на QLED панели. Меѓутоа, ако не ви е грижа за QLED и сакате само 4K телевизор, побарајте ги најдобрите 4K телевизори што покриваат технологија како QLED и OLED, кои опфаќаат брендови како LG, Panasonic, Sony и Philips, како и Samsung. Најдобрите зделки за ТВ Самсунг на денешницата